
Kvinde mister alle tæer efter tur i fiske-spa

En australsk kvinde endte med amputationer og en tur på operationsbordet efter en tur i fiske-spa.
Vandet viste sig nemlig at være inficeret med en kødædende bakterie, og det betød, at den unge kvinde måtte have amputeret alle sine tæer.
Det skriver Mirror.


22-årige Martin skal have amputeret begge ben
Artiklen fortsætter under billedet...

De små ferskvandsfisk spiser døde hudceller. Arkivfoto: MEGA
Det var under en idyllisk ferie til Thailand tilbage i 2010, at 29-årige Victoria Curthoys besluttede at forkæle sig selv og sine fødder med en tur i fiske-spa, hvor små ferskvandsfisk spiser de døde hudceller på fødderne.
Men turen skulle vise sig at få alvorlige konsekvenser for Victoria, da vandet ikke var rent. I stedet var det fyldt med en knogleædende bakterie, der endte med at inficere Victorias højre fod.
Bakterierne borede sig ind i Victorias fod, fordi hun som følge af en tidligere operation i sin storetå havde et sår.
Artiklen fortsætter under billedet...

29-årige Victoria Curthoys mistede alle tæer efter en tur i en thailandsk fiske-spa. Foto: Privat

Kriminel fotomodel, Bodil Jørgensen nær død og dom til benamputeret sportsstjerne

Jonathan Richter: Benet amputeret
Det var først, da hun kom tilbage til Australien, at hun begyndte at få voldsomme symptomer som feber og utilpashed. Der gik et år, før det lykkedes lægerne at fastslå, at hun var blevet inficeret med en Schwelmenella-infektion, der netop er kendt for at gå til angreb i knoglerne.
Resultatet blev, at bakterien angreb hendes tæer så voldsomt, at hun i første omgang fik amputeret sin storetå i december 2012. Siden fulgte også amputation af de resterende tæer.