Ikke kun fyret fra DR: Jonatan Spangs privatliv ligger også i ruiner

LÆS OGSÅ: Jonatan Spang afslører: Jeg får professionel hjælp
Han blev kendt som den lige dele sjove og satiriske tv-vært i ”Tæt på sandheden”. Men nu er smilet og de kække kommentarer formentlig forsvundet fra komiker Jonatan Spang.
I hvert fald er den 47-årige kendis havnet i sit livs stormvejr, efter det først kom frem, at han er blevet fyret fra DR – og senere at årsagen er, at han er blevet beskyldt for overgreb begået mod en dengang 15-årig pige.
Det er dog langt fra kun på det professionelle plan, at alt er ramlet for den engang så populære komiker. Det samme må i den grad også siges at være tilfældet i privatlivet.

Sidste år kom det således frem, at Jonatan Spang skulle skilles fra sin hustru, Louise Ryberg.
Parret mødte hinanden på Roskilde Festival i 2017, og Louise var tilsyneladende den helt rigtige for Spang, der senere bekendtgjorde, at Louise havde gjort ham til "et bedre menneske".
I hvert fald udtalte han senere til B.T:
- Der er ingen tvivl om, at hun har rykket mig tættere på dét menneske, som jeg gerne vil være. Hun insisterer på, at 'nu lægger du arbejdet væk, for vi skal noget andet'. Og det er jeg enormt taknemmelig for, for jeg tror ikke, at jeg havde været i stand til at stoppe det selv.
Villa til 17 mio. kr.
Allerede samme år, som de mødte hinanden, flyttede de ind i den knap 250 kvadratmeter store kasse på Frederiksberg, som Louise købte 1/10 af.

Jonatan Spang og Louise måtte betale svimlende 16.975.000 kr. for herligheden, der blev solgt uden rabat efter at have været til salg i kun ti dage.
I 2020 tonede Jonatan så frem i sit satireshow ”Tæt på sandheden” med en vielsesring og kunne senere afsløre, at han var blevet hemmeligt gift med sin kæreste.
Året efter føjede de så endnu et kapitel til parforholdet: I foråret 2021 fødte Louise parrets lille datter, der i dag er fire år.
Ikke fryd og gammen
Med alt har tilsyneladende ikke været fryd og gammen i den mondæne villa på Frederiksberg. I hvert kom det sidste år i september frem, at parret skulle skilles.
- Jeg kan bekræfte, at Jonatan og Louise har valgt at gå hver til sit. De har ikke yderligere kommentarer, og det håber jeg, I vil respektere, lød det dengang fra komikerens manager, Annette Wigandt, til Ekstra Bladet.

Kort efter stod det så klart, at eksparret ikke kun var gået fra hinanden privat, men også professionelt.
Ifølge Ekstra Bladet stoppede Louise Ryberg nemlig i bestyrelsen i produktionsselskabet "Small Shoes", som blandt andet stod bag "Tæt på sandheden" og "Lillemand".
Sygemeldt - og fyret
Problemerne i privatlivet var også en af årsagerne til, at Jonatan Spang senere valgte at sygemelde sig fra værtsjobbet på ”Tæt på sandheden”.
- Det er halvandet år siden, at jeg blev skilt, og alt er desværre ikke faldet på plads endnu. Jeg kom igennem sidste sæson af 'Tæt På Sandheden', men var ikke tilfreds med min egen indsats og havde troet, at sommeren kunne bringe ro og give fornyet energi, men det er desværre ikke sket. Derfor har jeg set mig nødsaget til at udskyde sæson 14 indtil videre, lød det i sommer fra Spang.
Nu er det altså sikkert og vist, at Jonatan Spang ikke vender tilbage i værtsrollen overhoved.
Kort om Jonatan Spang-sagen
Jonatan Spang, 47, er komiker, skuespiller og i dag tidligere vært på DRs satireprogram "Tæt på sandheden" siden 2017.
Han anklages nu for grooming og seksuelt overgreb mod en 15-årig pige i 2009, hvor Spang selv var 31 år og direktør på Nørrebro Teater.
Den i dag 32-årige kvinde henvendte sig til DR i juni 2025 og fortalte om forløbet. DR konfronterede Spang, som afviser overgreb, men erkender, at han “burde have handlet mere ansvarligt” og ikke burde have haft en relation til en mindreårig.
23. september 2025 meddelte DR, at Jonatan Spang ikke længere kan fortsætte som vært på "Tæt på sandheden". Programmets fremtid er uafklaret.
Spang afviser som nævnt overgrebsanklagen, men beklager og undskylder sin adfærd. Han har nu trukket sig fra offentligheden og søgt professionel hjælp.
Grooming blev først strafbart i 2023, men anklagen om seksuelt overgreb i 2009 kan fortsat være aktuel at efterforske og måske retsforsølge, da forældelsesfristen i denne type af sager blev ophævet med tilbagevirkende kraft i 2018.
Kilde: Berlingske og opslag fra Jonatan Spang
Denne gang skyldes det dog ikke, at komikeren er utilfreds med sin egen præstation – men altså at han er blevet ramt af voldsomme og alvorlige beskyldninger.
Beskyldningerne rettet af en kvinde, der i dag er 32 år. Kvinden har nu fortalt om en episode, hvor hun som 15-årig blev udsat for overgreb af komikeren, der selv var 31 år.
I forbindelse med beskyldningerne udtaler Jonatan Spang i dag følgende:
- Som jeg også har svaret DR, kan jeg ikke genkende hendes udlægning og beskyldninger. Men det har fået mig til at overveje mine egne handlinger. Jeg kan se, at jeg burde have handlet mere ansvarligt og aldrig indledt en relation med så ung et menneske.
- Hendes udlægning af vores forhold har også fået mig til at indse, at jeg har haft usunde relationer, og jeg må i dag med skam erkende, at jeg menneskeligt har handlet forkert i nogle af mine forhold og relationer. Undskyld.
Jonatan Spang har dog ikke uddybet, om dette også er tilfældet med forholdet med Louise Ryberg.
Sikkert er det dog, at det forhold ligger i ruiner – ligesom hans professionelle karriere.