Kongelige23 timer siden

Kronprins Christian går verden rundt efter REX-tur

Både spanske, engelske og australske medier har lagt mærke til, at kronprins Christian er blevet gardehusar
Kronprins Christian er gået verden rundt efter gennemførelsen af REX-turen.
Kronprins Christian er gået verden rundt efter gennemførelsen af REX-turen.
 Foto: Kongehuset

Og kongehusets valg om at dele så meget indhold fra kronprins Christians REX-tur er da også blevet bemærket i udlandet.

Sky News, beskriver billederne som ”chokerende” og bider også mærke i, at kronprinsen har valgt at fortsætte på løjtnantuddannelsen.

Spanske Hello Magazine og Hola! beskriver REX-turen som en ”intens militær øvelse” og ”krævende”, og Hello Magazine har da også sørget for at nævne, at Christian følger i Fredes fodspor.

Også i dronning Marys hjemland er dronningens søns præstationer blevet nævnt.

Blandet andet i Brisbane Times og Womens Weekly.

Tatler har lavet en yderst gennemgående beskrivelse af de mange øvelser, som kronprins Christian var igennem på REX-turen, og kalder gennemførelsen af turen for en "milepæl" i både kronprinsens royale og militære karriere.

Sponsoreret indhold