Kendte8. august 2024

Hunter Schafer efter bruddet: Dominic Fike var utro

"Euphoria"-parret brød op efter ikke at kunne komme videre fra Dominic Fikes utroskab, fortæller Hunter Schafer nu
Hunter Schafer har fortalt om Dominic Fike, at han var den første mand, som den transseksuelle skuespillerinde nogensinde har datet.  
Hunter Schafer har fortalt om Dominic Fike, at han var den første mand, som den transseksuelle skuespillerinde nogensinde har datet.
 Foto: Patrick T. FALLON/Scanpix Denmark

LÆS OGSÅ: Hunter Schafer afslører: Datede kendt sangerinde

Det er mere end et år siden, at Dominic Fike og Hunter Schafer, som spillede sammen i HBO-serien "Euphoria", valgte at gå hver til sit.

Nu fortæller Hunter, at ekskæresten var hende utro inden bruddet.

Det siger hun i podcasten "Call her daddy" ifølge blandt andre det amerikanske sladdermedie E Online.

– En del af årsagen til, at forholdet sluttede, var, at det var første gang, nogen var mig utro, siger "Jules"-skuespilleren og forklarer, at episoden har ændret hende som person.

I podcasten fortæller Hunter Schafer også, at hun var den første transkvinde, Dominic Fike datede, ligesom han var hendes første kæreste, som var en heteroseksuel, ciskønnet mand.

Parret var sammen i et år, og det var også Hunters første monogame forhold.

Inden bruddet var Dominic, som udover at være skuespiller også er musiker og derfor væk længe ad gangen, hende utro.

– Man ved det altid, siger hun og erkender, at hun gennemgik hans telefon.

– Fordi jeg vidste det, så gik jeg i telefonen – hvilket jeg ikke er stolt af.

Sponsoreret indhold