Michael Rasmussen: Bygherre i Italien

MR Residence kalder Michael Rasmussen de ti ejerlejligheder, som han er ved at opføre ved Gardasøen.
(Foto: Claus Poulsen)
Den tidligere cykelrytter Michael Rasmussen bygger boliger i det område af Italien, som han elsker allermest.
Kyllingen fra Tølløse, Michael Rasmussen, har kastet sig over et helt nyt projekt: Ferieboliger i Italien.
Den 44-årige forhenværende cykelrytter er med hjælp fra en hær af byggearbejdere og håndværkere i gang med at opføre ti boliger i Lazise ved Gardasøen i Italien.
– Boligerne er i størrelsen 75 til 87 kvadratmeter, og der er fælles pool og parkeringskælder, fortæller Michael Rasmussen, som kender området til bunds, idet det smukke bjergrige område i mange år har været hans hjem. Og på de snoede bjergveje har han tilbagelagt tusinder af kilometer på cykel.
Artiklen fortsætter under billedet ...

Michael Rasmussen er jævnligt i Italien for at tilse byggeriet – og han glæder sig især til, at poolen står færdig. (Foto: Privat)
– Det er planen, at lejlighederne i MR Residence står klar i foråret 2020 – altså om mindre end et år, fortæller ”Kyllingen”, som på nuværende tidspunkt ikke har planer om andre byggerier.