Sport8 timer siden

Helle Thomsen fik vildt opkald: - Ikke et sekund i tvivl

Helle Thomsen husker ikke detaljerne omkring ansættelsesprocessen, men tøvede ikke, da hun selv blev ringet op
Helle Thomsen nyder allerede jobbet som landstræner. 
Helle Thomsen nyder allerede jobbet som landstræner.
 Foto: René Schütze

- Jeg involverede håndboldforbundet i mine overvejelser efter EM. Da vi kom hjem, tog jeg kontakt til Morten Henriksen (sportschef i DanskHåndbold) og fortalte, at beslutningen ikke skyldtes træthed efter EM, for den var reelt truffet, inden jeg tog afsted.

Sådan lød ordene fra Jesper Jensen, kort tid efter det i januar blev officielt, at han stoppede som landstræner.

Alligevel var der ingen ny træner på posten, da håndboldkvinderne var samlet i marts - til tiltagende frustration for spillerne.

- Jeg vil hellere have, at Morten Henriksen bruger den tid, det kræver at finde den rette i stedet for at tage den første og bedste og håbe, det er godt nok. Jeg håber, de gør et godt stykke arbejde i DanskHåndbold og forhåbentlig snart finder os en ny landstræner, lød det blandt andet fra Anne Mette Hansen.

Få dage senere skrev TV 2 Sport, at man i DanskHåndbold havde haft fire navne til samtale. Kasper Christensen, Nicolej Krickau, Ulrik Kirkely og Helle Thomsen.

- Ikke overraskende vil jeg ikke gå ind i, hverken hvem vi snakker med og ikke snakker med i den her fase. Jeg kan sige, at vi stadig er i den brede fase, og det er stadigvæk de første samtalerunder, vi er i gang med, lød det dengang fra Morten Henriksen.

Den 10. april skete det så. Helle Thomsen blev præsenteret som ny landstræner.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-09-23/20250920-182402-L-1920x1280web.jpg
Helle Thomsen havde i weekenden første kamp i spidsen for det danske kvindelandshold.
 Foto: Bo Amstrup / Ritzau Scanpix

Kender ikke processen

Selv er hun naturligvis lykkelig. Selve processen omkring ansættelsen vil hun dog ikke sige så forfærdeligt meget om.

- Jeg kender ikke så meget til processen, andet end at Morten (Henriksen, sportschef i DanskHåndbold, red.) ringer, og jeg skal til en samtale. Så om det er gået hurtigt eller langsomt, ved jeg ikke, for jeg ved ikke, hvornår man er startet, men jeg har heller ikke spurgt ind til det, fortæller hun til SE og HØR i forbindelse med den første samling som ny træner.

Hun stikker dog gerne kærligt til sin nye chef, som hun ellers kun har gode ting at sige om.

- Morten får mange hug for mange ting, siger hun med et stort grin og tilføjer:

- Jeg er slet ikke i tvivl om, at når man bliver spurgt, om man vil være dansk landstræner, så siger man ja. Jeg var ikke et sekund i tvivl.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-09-23/160925RS-haandbold-106_preview.jpg
Helle Thomsen vil ikke sige meget om ansættelsesprocessen.
 Foto: René Schütze

Skulle dobbeltjobbe

Da Helle Thomsen skrev under på kontrakten, der kastede titlen som landstræner af sig, stod hun allerede med et job.

Nemlig jobbet som cheftræner i den rumænske storklub CSM Bucuresti, som hun var kontraktligt bundet til frem til sommeren 2026.

Derfor var aftalen med DanskHåndbold i første omgang også, at Thomsen skulle dobbeltjobbe det første år.

- Jeg vidste, der var en udfordret i forhold til mit job i Bucuresti, som kunne være en hindring. Jeg havde dog i min kontrakt, at jeg kunne sige ja til også at være landstræner, men jeg vidste ikke, om forbundet var interesserede i det, fortæller hun.

Det tog dog ikke lang tid at blive enige om at opsige jobbet i Rumænien, så fokus nu kan koncentreres udelukkende om landstrænerjobbet.

- Da jeg siger ja til landsholdet, har jeg en kontrakt i Bucuresti. Jeg vidste godt, det ville blive hårdt, men det var tidsbegrænset, og jeg havde prøvet det før. Så fik vi nogle snakke, og der blev trukket i nogle tråde, så jeg kunne stoppe dernede nu.

Siden har DanskHåndbold ogå præsenteret legenden Bojana Popovic som assistenttræner.

Hun har et helt særligt forhold til Helle Thomsen.

Det kan du læse om her.

Sponsoreret indhold