Reality16. august 2025

Türker Alici og Sarah Tiedts hus endelig solgt: Det skal der ske nu

Den tidligere ”Paradise Hotel” og ”Robinson Ekspeditionen”-deltager har allerede fundet noget nyt at bo i. Det afslører han på Instagram
Efter to års forsøg har Sarah Tiedt og Türker Alici endelig fået solgt deres hus. Og Türker har allerede styr på, hvor han skal flytte hen. Det afslører han på Instagram.
Efter to års forsøg har Sarah Tiedt og Türker Alici endelig fået solgt deres hus. Og Türker har allerede styr på, hvor han skal flytte hen. Det afslører han på Instagram.
 Foto: Mikael Rieck

LÆS OGSÅ: TV 2 fanget i "Bachelorette"-bommert

For to år siden satte Sarah Tiedt og Türker Alici huset i Harlev J til salg for 3.198.000 kroner.

Sidenhen sænkede de prisen med 200.000 kroner først i oktober 2023 og i januar 2024.

I marts 2024 blev prisen sænket med yderligere 148.000 kroner, og i september samme år blev den fjernet fra boligsiden.

I oktober blev den udbudt igen. Denne gang til 2.498.000 kroner, og i juni – samme måned som parret meldte ud, at de var gået fra hinanden – blev boligen atter fjernet fra boligsiden.

Nu afslører Türker Alici på Instagram, at huset er blevet solgt.

Den tidligere realitystjerne røber i samme opslag, at han allerede har fundet et nyt sted at bo.

- Jeg vil gerne i dette opslag give kæmpe tak til advokat og bank for at hjælpe med køb af bolig og for at gribe mig, hvor jeg var tidsmæssigt meget presset, fordi vi fik solgt vores hus og tingene skulle gå meget stærkt!

Forlader Jylland

Den nye bolig – som ikke er et hus, men derimod en lejlighed – er placeret langt fra Harlev J.

Türkers nye lejlighed er nemlig på Sjælland.

- Nyt kapitel! Jeg har byttet Jylland ud med Sjælland. Det har hele tiden været planen – og nu er det en realitet. Fra dags dato har jeg overtaget min nye lejlighed!

Hvad flytningen fra Jylland til Sjælland betyder for hverdagen, når det kommer til Türkers datter Kadera, vil han ikke ud med endnu.

- Alt begynder så småt at falde i hak – der er ved at være styr på det hele både i forhold til arbejde, familie og sport – og I behøver ikke spørge privat ind til, hvordan det hænger sammen – det skal jeg nok dele, hvis jeg vil dele – og ellers ikke – det er nemlig et kæmpe skridt for mig og min datter.

SE og HØR har forsøgt at række ud til Türker Alici for at høre yderligere ind til både hussalget, lejlighedskøbet og familieplanerne, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelse.

Sponsoreret indhold