Reality14. september 2022

Nicklaes Olsen efter chok-brud: Tror ikke på kærligheden

Til trods for smilet igen har fundet sin vej til “Ex on the Beach”-stjernens læber, så lader det til, at alle sårene endnu ikke er helet
Nicklaes Olsen og Line Maria Busk
Det tidligere kærestepar til premieren på "Top Gun".
 Foto: Mikael Rieck

Det kom som en stor overraskelse for de fleste, da det i starten af august lød, hvordan realityparret Line Maria Busk og Nicklaes Olsen var gået fra hinanden.

Et brud, der kom i kølvandet på, at Nicklaes havde været utro med Christel Trubka i starten af året.

Men trods et par turbulente uger, med et forlist forhold og hadbeskeder i indbakken, så var det alligevel en smilende Nicklaes Olsen, SE og HØR mødte mandag aften til premieren på “True Love”.

– Med kærligheden går det ikke så godt, eller det går godt på den måde, at jeg er mig selv, og jeg har kærlighed til mig selv, indleder han til spørgsmålet om, hvordan han har det.

– Jeg prøver at finde ud af, hvad jeg egentlig gerne vil, og hvad min rolle er i det hele.

Artiklen fortsætter under billedet

Nicklaes Olsen og Line Maria Busk
Nicklaes Olsen sammen med Line Maria Busk til Reality Awards 2021.
 Foto: Søren Jul Lamberth

Men selv om han mærker kærligheden til sig selv, så er han ikke helt sikker på, han længere tror på, han vil finde kærligheden til en ny kvinde.

– Jeg er kommet dertil, hvor jeg ikke rigtig tror på kærligheden mere, for jeg føler, at alle de kærligheder jeg har haft, de har været de største i mit liv, men det er gået galt alligevel. Så jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal tro på mere, lyder det lettere slukøret fra ham.

Han fortæller dog, at han generelt føler sig “ovenpå”, og trods han fortryder sine handlinger, så var det, det rigtige skridt i forhold til, hvor han er i dag.

Tiden får han til at gå med sit arbejde som online coach og personlig træner, mens han bruger sin resterende tid på at lede efter et nyt sted at bo.

– Jeg bor jo halvt hos mine forældre og halvt på kontoret, så det er lidt bøvlet. Jeg savner at vaske tøj. Altså min mor gør det rigtig godt, men jeg vil gerne vaske mit eget tøj, lyder det smågrinede.

Sponsoreret indhold