Forvirring om Katherine Diez’ rolle i nyt datingprogram: Kan det virkelig passe?

LÆS OGSÅ: Nu er det bekræftet: Katherine Diez i spidsen for nyt datingprogram
Tidligere kunne SE og HØR afsløre, at den skandaliserede forfatter Katherine Diez skal stå i spidsen for et nyt datingprogram.
Programmet, der har titlen “Villa of Broken Hearts”, beskrives i Prime Videos pressemeddelelse som et nyt realityformat med otte kendte singler, der begiver sig ud på en ærlig og sårbar rejse for at finde ægte kærlighed - og her er Diez villaens nye værtinde.
- I dag er en dag, jeg har glædet mig meget til, for jeg må endelig fortælle, at min store barndomsdrøm om at blive tv-vært er gået i opfyldelse, skriver Diez i et opslag på Instagram.
Men hvor stor en vært er man egentlig, hvis man ikke er... vært?
For i Viaplays nye vodcast "Har du hørt" afslører Nikita Klæstrup, der selv medvirker i programmet, at hun var i tvivl om, hvad Diez egentlig lavede på Cypern.
- Katherine Diez er villaens værtinde, som værtinde i villaen fungerer hun som både samlingspunkt og stemningsskaber.
- Hun er den, der sætter gang i festerne og tager også nogle af de samtaler, der kan hjælpe deltagerne til at reflektere over oplevelser og følelser i villaen, lyder det fra Prime Video, som samtidig afviser, at Diez er tv-vært.
SE og HØR har selv været i kontakt med presseafdelingen, der giver samme kommentar.
Så mens Diez selv kalder rollen en opfyldt barndomsdrøm om at blive tv-vært, tyder meget på, at Prime har en anden opfattelse af hendes medvirken.
Om det hele blot er en semantisk misforståelse, eller om den selvudnævnte vært har pyntet lidt på stillingsbetegnelsen, må seerne selv vurdere, når “Villa of Broken Hearts” får premiere 26. november.