
Fredag bød TV 2 til 11. omgang af 'Vild med dans' og endnu en gang havde danskerne samlet sig foran flimmerkassen for at se danseparrene på gulvet. I gennemsnit blev det første program set af 1.041.000 seere.
LÆS OGSÅ: Den store fredagskrig
Det flotte seertal bringer det store smil frem hos TV 2.
- Vi er fantastisk glade for, at danskerne igen er klar til at engagere sig i vores største 'Vild med dans'-satsning nogensinde med en ny app, finalen i Forum Horsens og lørdagsturneen rundt i landet, siger TV 2s underholdningschef, Gitte Madsen, i en pressemeddelelse.
LÆS OGSÅ: Se billedet: Medinas frække 'Vild med dans' kjole
Oven i købet blev de 3.000 billetter til finaleshowet i 'Vild med dans' udsolgt på kun seks minutter.
LÆS OGSÅ: Vild med dans-finale udsolgt
I fredags blev den tidligere sundhedsminister Astrid Krag sendt i omdans. I denne uge bliver det afgjort hvem, hun skal danse mod for at blive i det populære program.