Nyheder10. juli 2012

Mikkel Hansen: Væk fra København?

Måske er det snart slut med håndboldhugget i hovedstaden - hans klub er i alvorlige pengeproblemer
Håndbold-geniet Mikkel Hansen har i to år spillet for AG København, men pengekassen i klubben er næsten tom
Håndbold-geniet Mikkel Hansen har i to år spillet for AG København, men pengekassen i klubben er næsten tom
 Foto: Claus Poulsen

I knap to år har håndboldstjernen været en fast del af holdet i AG København.

Men Mikkel Hansen og hans holdkammeraters fremtid i klubben er mere end usikker.

Pengekassen er nemlig ved at være fuldstændig tom.

Det skriver Ekstra Bladet i dag efter at have fået indsigt i klubbens budgetter.

Læs også: Mikkel Hansen: På bøssebar

Indtægterne fra sponsorer og billetsalg er så små, at det slet ikke kan dække klubbens løbende udgifter på mellem 10 og 12 millioner kr. om måneden.

Bag klubben står erhvervsmanden Jesper "Kasi" Nielsen, som i følge Ekstra Bladet har været på jagt efter nye penge blandt en god portion af danske erhvervsfolk - men uden held.

- Det helt store problem er, at Jesper Nielsen ikke har nogen løbende indtjening. Til gengæld koster bl.a. håndboldklubben ham mange penge hver måned. Det er en uholdbar situation, siger revisor Alfred Grinderslev til avisen om budgetterne.

Læs også: Mikkel Hansen: Amok i sprut og damer

- Det skrider fremad. Men markedet er svært. Det ved alle jo. Det går langsommere, end det gjorde for nogle år siden. Folk har ikke så mange frie penge, og bankerne holder igen. Det kan vi også mærke på sponsorerne, siger "Kasi"-Jesper til Ekstra Bladet som svar på, hvordan det går med at sælge ejerandele i klubben.

Krisen i AG København kan få betydning for hovedstadens bybillede, hvor københavnerne måske snart må undvære Mikkel Hansen, som uden tvivl vil kigge efter ny bopæl - og klub - i udlandet, såfremt den danske storklub krakelerer.


Sponsoreret indhold