Christiane flytter til Faxe

Der er langt fra det bonede dansegulv i København til en ydmyg campinghytte ved Faxe Ladeplads.
Men det er ikke desto mindre det skift, den lækre Christiane Schaumburg-Müller har lavet. Det skriver billedbladet.dk (link fjernet).
Læs også: Christiane Schaumburg-Müller: På piller
Christiane er midt under Vild med dans rykket ud af storbyen for at spille den kvindelige hovedrolle i den nye thriller Rivalen. Rollen er Christianes største. Hun spiller over for Jonatan Spang, der er hendes mand i filmen, hvor parret flytter ind i et gammelt bondehus på Feddet ved Faxe Ladeplads.
- Håndværkeren, vi har til at gå og lave huset, har muligvis begået et mord, røber Christiane til billedbladet.dk (link fjernet).
- Det er selvfølgelig hårdt at skulle lave både film og Vild med dans, men det er altså ikke umuligt. Jeg er jo nok også lidt af en arbejdsnarkoman, siger Christiane, der under filmoptagelserne bor i en hytte på en campingplads. Trods dobbeltjobberiet får hun dog tid til at hygge lidt med kæresten L.O.C.
Læs også: Christiane Schaumburg-Müller: Stoler blindt på Liam
- Jeg har fri hver lørdag, så vi har dagen sammen, for han er på koncert-turné om aftenen. Men han har været sød til at komme og besøge mig i løbet af ugen, siger Christiane.