Lange negle bliver forbudt i håndbold: Nu reagerer de danske håndboldstjerner

LÆS OGSÅ: Smider bombe: Slut med at dække kvindelandsholdet
Der er de regler, som gør en stor forskel på håndboldbanen, og så er der de regler, som kan beskrives som bagateller.
Og en af de nyeste regler i håndbold kan muligvis smides i sidstnævntes kategori – i hvert fald alt efter, hvem man spørger.
Den nye regel er da også noget, de danske landsholdskvinder har bemærket, og her er modtagelsen en smule blandet.
Gladest for reglen er Helena Elver, som så sent som i weekenden pådrog sig et kradsemærke fra en modspiller.
- Jeg synes, at det bliver dejligt, for jeg får mange kradsemærker, men jeg tror ikke, at jeg har tænkt yderligere over det. Det er selvfølgelig en lidt sjov regel. Jeg tror, at jeg får gavn af den. Jeg har fået et kradsemærke på halsen fra weekenden. Men jeg synes, at folk må gøre, hvad de har lyst til, fortæller hun til SE og HØR.

Ikke unormalt
Mette Tranborg kan godt genkende Elvers problemer med kradsemærker.
Hun er til gengæld spændt på, om vi kommer til at se reglen blive brugt i praksis.
- Det er jo ikke unormalt, at folk bliver kradset. Det sker både til træning og kamp. Jeg har ikke oplevet, at det har været direkte farligt, at folk har lange negle, og jeg er også spændt på, om det bliver håndhævet. Altså om dommerne går rundt og kigger på negle. Det gør de jo nok ikke.

Hvad er ”for lange negle”?
På den anden side af Helena Elver og Mette Tranborg står blandt andre Mie Højlund, som hellere ville have, at regelrytterne fokuserede på andre ting.
- Jeg synes nogle gange, at man går i bagateller. Jeg vil sige, at der er nogle regler, hvor man som håndboldspiller tænker, at fokus er på de forkerte ting, og ikke på spillet. Og jeg tror, at den regel er en af dem, lyder det fra Mie Højlund til SE og HØR.
Og for Julie Scaglione kan reglen få andre konsekvenser.
Venstrebacken mødte op til landsholdssamlingen i Frederikshavn med næsten helt nye lyserøde negle, som da også var lidt længere og mere velplejet end nogle af holdkammeraternes.
- Jeg synes, at det er virkelig random, men der har åbenbart været episoder, som har gjort reglen nødvendig. Nu har jeg selv fået lavet nye negle. I søndags i Champions League blev der ikke sagt noget om længden. Så hvad de vurderer til at være lange negle, ved jeg ikke.
- Reglen er svær at tyde, for jeg vidste ikke, hvad de kategoriserede som lange og korte negle. Så da jeg fik dem lavet var jeg i tvivl, om længden var ok. Så vores fysioterapeut havde en neglesaks liggende i tasken.
Netop tvivlen om, hvad der er for langt, og hvad der er kort nok, er også de tanker, som Emma Friis står tilbage med.
- Jeg tænkte, hvordan de kommer til at bedømme, hvor lange ens negle må være. Men jeg kan godt forstå det i det store hele billede, at lange falske negler, ikke fungerer skidegodt med harpiks og modspillere.
- Men det er interessant at se, hvordan det bliver indført i praksis. Hvis de kan implementere det på en god måde, er det fint. Jeg kan godt forstå idéen med det.