"Hotel Romantik" topper listen: Så mange så med til sidst

LÆS OGSÅ: "Hotel Romantik": Sådan er det gået Bente og Kjeld
Det splinternye tv-program "Hotal Romantik" har taget de danske tv-seere med storm, og 8. august rullede det sidste afsnit af serien over danskernes skærme.
Og igen var programmet et hit hos danskerne.
Tæt på en million danskere så nemlig med, viser tal fra Nielsen.
872.000 danskere fulgte spændte datingprogrammet for seniorer fra sofaerne, hvor Sofie Linde sammen med manden Joakim Ingversen i 10 dage sørget for at de 20 deltagere har minglet på kryds og tværs.
Efter første sæson af hitserien har DR bekræftet, at der kommer en sæson to.
Der toplisten over de mest populære programmer i den forgangne uge er også en gammel kending.
For "Landmand søger kærlighed" er nemlig også tilbage med en 12. sæson. Og denne gang med en helt ny vært.
Den tidligere "Bachelorette" Sofie Martinussen har nemlig overtaget værtsfaklen fra tv-legenden Lene Beier, der i stedet har åbnet et alpehotel i Schweiz.
683.000 så med på sæsonens første afsnit, mens tredjepladsen for det mest sete var fjerde afsnit af "Først til verdens ende", der blev set af 822.000.
I den anden ende indtager Tobias Dybvads "Kongens efterfølger" 20. pladsen.
Tredje afsnit af hans nye underholdningsprogram blev set af 244.000 mennesker.