Kendte16 timer siden

Venner for altid? Sådan opstod det særlige venskab mellem Pogeria-Jesper og Dan Jakobsen

En bytur i Jomfru Ane Gade blev begyndelsen på et helt særligt venskab for skuespiller Dan Jakobsen og Jesper Sørensen
Jesper Sørensen var i højt humør, da han dukkede op i Imperial torsdag eftermiddag.
Jesper Sørensen var i højt humør, da han dukkede op i Imperial torsdag eftermiddag.
 Foto: Martin Høien

LÆS OGSÅ: Progeria-Jesper vilde dag: Fik bind for øjnene og blev kørt væk

En våd bytur kan resultere i mange ting. Nogle gange kommer der endda smukke venskaber ud af det.

Det var faktisk, hvad der skete for den 45-årige skuespiller Dan Jakobsen og den 27-årige Jesper Sørensen.

- Det opstod i Jomfruanegade, siger Dan Jakobsen, da han torsdag eftermiddag dukker op i Imperial i København med Progeria-Jesper ved sin side.

- Vi var begge to på vej hjem, og jeg havde fået en god skid på. Så støder vi ind i hinanden og får hinandens telefonnumre, tilføjer Jesper Sørensen.

Jesper og Dan er blevet rigtig gode venner.
Jesper og Dan er blevet rigtig gode venner.
 Foto: Martin Høien

Ifølge Dan Jakobsen, der var en af torsdagens hovedpersoner til premieren på reklameuniverset "Den forsvundne kuffert", var han selv lidt for genert til at sige noget. Det var Jesper heldigvis ikke.

- Så fik vi taget et billede, og så sendte jeg det til Jesper dagen efter, forklarer han.

Venskabet er blevet så stærkt, at de sågar planlægger en tur til udlandet. Dog først næste år.

- Vi ender tit med at lave noget spontant. Men vi har lidt en idé om, at vi skal til Amsterdam næste år, siger Jesper.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-07-11/_MHO4401_preview.jpg
 Foto: Martin Høien

Duoen vil nemlig ned og give den gas til til en masse musik.

- Jeg kan godt lide sådan noget dance og techno, og Jesper vil gerne opleve det. Så det tager jeg ham med ned til.

Jesper Sørensen blev kendt som den altid smilende og elskelige nordjyde i TV 2-programmet "Drengen med den gamle krop".

Personer med progeria bliver i gennemsnit 13 år. Derfor har Jesper Sørensen, 25, fra Nordjylland i den grad bevist, at han er noget særligt.
Personer med progeria bliver i gennemsnit 13 år. Derfor har Jesper Sørensen, 25, fra Nordjylland i den grad bevist, at han er noget særligt.
 Foto: Rene Schütze

Han lider nemlig af den sjældne genetiske børnesygdom progeria, der betyder, at kroppen ældes otte gange hurtigere end normalt.

Jesper har dog trodset alle odds og er med sine 27 år efterhånden en af de ældste mennesker i verden med progeria.

Sponsoreret indhold