"Hvor er politiet? Forbrydere går fri": - Det står jeg helt på mål for

LÆS OGSÅ: Betjente i opråb: - Hvis i vidste, hvad der foregik
Fodbold, grænsekontrol og bevogtningsopgaver ved ambassader og synagoger.
Opgaverne for dansk politi er mange - men Hr. og Fru. Hansen kommer i sidste række.
Sådan lyder det i tv2-dokumentaren "Hvor er politiet? Forbrydere går fri", hvor flere betjente stiller sig frem med en skarp kritik af politiets prioriteringer.
Normalvis udtaler politibetjente sig sjældent kritisk om politiets og dens ledelse i offentligheden, men nu står det tilsyneladende så grelt til, at der må råbes vagt i gevær.
- Hvis Københavns Politi bestemte, så blev der lavet nogle ting om. Det er helt sikkert, lyder det fra Jeppe Fjeldsted, der er fællesstillidsrepræsentant for efterforskerne i Københavns Politi.
I dokumentarserien er der flere eksempler på, hvordan straffesager bliver underprioriteret og i sidste ende aldrig efterforsket - selv sager, hvor de mistænkte på forhånd er identificeret.
"Midlertidig" grænsekontrol har kostet 1,5 milliarder
Politiet mangler faktisk ikke ressourcer - de skal bare prioriteres ordentligt, lyder det i dokumentaren.
4. januar 2016 indførte Danmark for eksempel en såkaldt midlertidig grænsekontrol ved grænsen mellem Danmark og Tyskland - den har indtil nu kostet 1,5 milliarder kroner, fortæller Adam Didriksen, som er politiforsker fra SDU, der arbejdet med emnet i 10 år.
- Man har fra politikere og justitsministeriet fundet på en hel række undskyldninger, og det er vel fordi, at det iblandt nogle vælgergrupper er en populær ting med grænsekontrol, og derfor vil man gerne opretholde den.

- Så har man lavet den her lange liste af stadig nye begrundelser, som bliver mere og mere søgt over tid og bliver mere og mere, ja, nærmest komisk, jo mere man finder på løbende, lyder den sønderlemmende kritik fra politiforskeren.
Han gør samtidig opmærksom på, at grænsekontrollen er alt andet end effektiv - snarere tværtimod.
Danmarks Justitsminister, Peter Hummelgaard, afviser da heller ikke, at grænsekontrollen er en politisk fidus.
- Befolkningen har nogle bekymringer og krav til os valgte politikere om, hvordan vi også skal være med til at skabe tryghed.
- Det er også med det i mente, at vi jo selvfølgelig har en demokratisk vilje til i imødegåelsen af, at det er et vigtigt element, at vi har grænsekontrollen, siger Justitsministeren i programmet uden at fortælle, om kontrollen så rent faktisk også bibringer tryghed til danskerne.
Det spørgsmål adresserer formanden for Politiforbundet i stedet.
- Det er pseudopolitik og have den her grænsekontrol, slår Heino Kegel fast.
Justitsministeren giver da også ret i, at alt er en prioritet - men han mener tilsyneladende, at det er vigtigst med grænsekontrol.
- Alt er en prioritet. Og jeg står helt på mål for, at vi prioriterer grænsekontrol, siger Peter Hummelgaard i udsendelsen.
Onsdag aften er der premiere på tv2-dokumentaren "Hvor er politiet? Forbrydere går fri", der også kan streames på kanalens streamingtjeneste.