Krimi10. februar 2023

Et år efter drabet: Der tændes lys for Mia Skadhauge Stevn

Det er et år siden, at Mia Skadhauge Stevn forsvindens sendte chokbølger gennem hele Danmark. Nu mindes hun med lys og blomster
Drabet på Mia Skadhauge Stevn påvirkede hele Danmark. Et år senere mindes folk hende stadig 
Drabet på Mia Skadhauge Stevn påvirkede hele Danmark. Et år senere mindes folk hende stadig
 Foto: Politi

Mia Skadhauge Stevns forsvinden gav genlyd landet rundt, og et år senere efter det frygtelige mord er folk stadig berørte.

Den unge sygeplejerskestuderende forsvandt efter en bytur i Ålborgs festgade og blev sidst set natten til søndag 6. februar 2022, hvor hun på en overvågningsvideo steg ind i en sort bil.

På tragisk vis blev dele af hendes lig fundet fundet fire dage senere i Dronninglund Storskov.

Til ære for hendes minde har folk tændt lys og sat blomster ude foran den Netto, hvor hun angiveligt satte sig ind i den misænkte gerningsmands bil.

https://imgix.seoghoer.dk/2023-02-10/mia-3.jpg
 Foto: Presse-fotos.dk
https://imgix.seoghoer.dk/2023-02-10/mia1.jpg
 Foto: Presse-fotos.dk

- Kæreste Mia. Vi savner dig, vi tænker på dig. Tænk at der allerede er gået et år. Du er i vores tanker altid Mia. Vi elsker dig. Kærligst Rejsefam, står der i en rørende besked, som er lagt ved siden af blomsterne.

https://imgix.seoghoer.dk/2023-02-10/mia-2.jpg
 Foto: Presse-fotos.dk

En 37-årig mand har siden 10. februar sidste år været varetægtsfængslet i sagen. Han er sigtet for at have dræbt Mia Skadhauge Stevn.

Læs også: Mia-sagen: Forsvarer forventer forklaring fra sigtede i sagen

Læs også: Et år efter Mia Skadhauge Stevn forsvandt: Her er Aalborgs sikkerhedstiltag

Sponsoreret indhold