Mens manden svindlede, druknede konen i luksus: Tiltalt for hæleri i millionklassen

LÆS OGSÅ: Gilli i meget privat afsløring: Far sad i fængsel
Rolex, Gucci, Mulberry, Balenciaga, Moncler, Christian Louboutin, Chanel, Dior og Prada.
Mens manden svindlede, gik konen ifølge politiet amok i luksusvarer, hvorfor kvinden nu er tiltalt for hæleri i millionklassen.
Det viser anklageskriftet i sagen, som SE og HØR er i besiddelse af, hvor anklagemyndigheden har brugt mere end fem hele sider til at liste de mange formodede hælervarer op.
Der er blandt andet tale om mærkevaretøj, tasker, solbriller, sko, designmøbler og smykker til flere hundredetusinde kroner - hvis ikke det nærmere løber sig op i et millionbeløb.
I forbindelse med politiets efterforskning er der blandt andet blevet beslaglagt hele 43 par solbriller i mærker som Gucci, Chanel, Burberry, Prada og Rayban.
Kvinden er tiltalt for to forhold om hæleri af særlig grov beskaffenhed efter straffelovens §290 stk. 2, hvor strafferammen er op til seks års fængsel.
Den tiltalte er beskyttet af et navneforbud i sagen, hvorfor SE og HØR er afskåret fra at beskrive kvinden og hendes svindeldømte mand nærmere.
Udover de mange beslaglæggelser, som fylder størstedelen af det otte sider lange anklageskrift, har politiet ligeledes beslaglagt et tocifret millionbeløb fra to af kvindens konti.
Ifølge politiet stammer den voldsomme mængde designervarer og millionbeløbet fra mandens svindel - som konen angiveligt har nydt særdeles godt af.
Det er manden dømt for
Den hæleri-tiltalte kone har ifølge politiet begået forbrydelserne i forlængelse af hendes mands omfattende svindel.
Han blev sidste år fundet skyldig og idømt en årelang fængselsstraf for svindel i millionklassen.
SE og HØR er forhindret i at beskrive sagen nærmere, da den tiltalte kvinde er beskyttet af et navneforbud i den verserende sag om hæleri af særlig grov beskaffenhed - det vil være et brud på navneforbuddet.
SE og HØR har været i kontakt med kvindens forsvarer, Thomas Brædder.
Han oplyser, at den tiltalte kvinde nægter sig skyldig i tiltalerne om det massive hæleri.

Fandt Rolex ur og tocifret antal smykker på tiltalt kvinde
Kosterlisten i anklageskriftet er delt op i flere forskellige kategorier - den ene kaldes "genstande sikret fra tiltaltes person".
Og det er ikke ligefrem småting, som ordensmagten fandt den tiltalte kvinde i besiddelse af.
Her fandt betjentene blandt andet et Rolex ur, to iPhones og en meget lang liste af værdifulde smykker.
På kosterlisten fremgår et tocifret antal smykker, blandt andet et guldarmbånd med 11 blanke ædelsten, et tennisarmbånd med hvide ædelsten og en creol med brillianter.
Derudover fandt politiet hele syv ringe på kvinden, hvor fem af dem var guldringe med blandt andet farvede sten og en guldring med en større diamant.
Kvinden gik da heller ikke ned på dyre designertasker - ifølge anklageskriftet fandt politiet hele 20 forskellige tasker fra blandt andet Chanel, Mulberry, Gucci og Balenciaga i kvindens hjem.
Der er afsat to en halv retsdage til behandlingen af sagen mod kvinden - sagen påbegyndes i næste uge.
Der forventes at falde dom i sagen næste onsdag.