Annonce
Krimi7. mar. 2024

Mand dømt for vanvidskørsel i TukTuk

Det koster en mand 20 dages fængsel, at han kørte spritstiv i en TukTuk
In this photo taken on April 26, 2019, a traveller rides in a tuktuk in Bangkok. Romeo GACAD / AFP
En mand fra Herlev har fået konfiskeret sin TukTuk, efter han blev taget for vanvidskørsel.
 Foto: Romeo Gacad/AFP/Ritzau Scanpix
Annonce

LÆS OGSÅ: Retsdokumenter: Mistænkt stedfar misbrugte dræbt 13-årig pige

Man forbinder oftest vanvidskørsel med hurtige biler og ræs, men sådan behøver det ikke altid at være.

Det bekræfter Vestegnens Anklagere på X, hvor de skriver, at en 31-årig mand fra Herlev onsdag blev dømt for vanvidskørsel i sin TukTuk.

Ja, du læste rigtigt.

En TukTuk, som nok er bedst kendt for at være det foretrukne transportmiddel mange steder i Asien.

Men det var det åbenbart også for en 31-årig mand i Herlev – han skal bare til at finde en ny måde at blive transporteret på.

Onsdag besluttede Retten i Glostrup nemlig at dømme manden for vanvidskørsel i TukTuk'en, der derfor er blevet endeligt konfiskeret.

Det skyldes, at han blev kendt skyldig i at have kørt TukTuk'en med en promille på mindst 2,3 – hvilket går ind under betegnelsen vanvidskørsel.

Annonce

Manden blev derudover idømt 20 dages fængsel og en bøde på 4250 kroner for at køre en stor knallert uden førerret.

Sidst men ikke mindst, blev han frakendt retten til at føre motorkøretøjer de næste tre år.

Annonce

Sponsoreret indhold