Mand død på Copenhell efter knytnæveslag: Fængsles på ny

LÆS OGSÅ: Banditter eller fodboldfans? Fodboldtrøjer kan koste rockere fængselsstraf
En ung mand skal fortsat sidde fængslet, efter han 20. juni slog en 64-årig mand i hovedet på Copenhell, som endte med at miste livet.
Sådan lyder konklusionen fra Københavns Byret, efter de mandag har behandlet fristforlængelsen mod manden, skriver Ekstra Bladet.
Den 20-årige mand har siddet varetægtsfængslet i ni dage med en mistanke mod sig om vold med døden til følge.
Rockikonet Billy Idol gav koncert på Refshaleøen, da den 20-årige mand slog den ældre herre med et hårdt knytnæveslag i ansigtet - han døde dagen efter af sine alvorlige kvæstelser.
Men det er ligeledes kommet frem under dagens grundlovsforhør, at dommeren ikke længere mener, at der er mistanke om grov vold med døden til følge, skriver formiddagsavisen, som mandag har været til stede i retten.
En foreløbig udtalelse fra retsmedicineren viser nemlig, at den 64-årige mand døde grundet et brud på kraniet, fordi han faldt ned på det hårde underlag på jorden, skriver Ekstra Bladet.
Derfor er der "kun" en bestyrket mistanke om, at han har gjort sig skyldig i straffelovens §244 om simpel vold - dommeren understregede samtidig, at det tidligere er blevet forklaret om sagen, at den 20-årige slog manden uden nærmere provokation.
Retten endte med at varetægtsfængsle den mistænkte i yderligere fire uger, oplyser formiddagsavisen.