Annonce
Krimi3 timer siden

Brøndby sagsøgte egne fans efter pyro-affyring: Her er dommen

To Brøndby IF-fans skal betale en del af den bøde, som Superliga-klubben i 2024 blev tildelt efter en Superliga-kamp mod Viborg FF, slår Retten i Holbæk fast. De to fans vil forsøge at anke dommen
Brøndbys fans ses her under en anden kamp, der ikke har noget med episoden at gøre.
Brøndbys fans ses her under en anden kamp, der ikke har noget med episoden at gøre.
 Arkivfoto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
Annonce

LÆS OGSÅ: Efter problemer: FCK-legende reddet på målstregen

En forårskamp på Viborg Stadion i 2024 ser nu ud til at blive en dyr fornøjelse for et par Brøndby-fans.

Under Superliga-opgøret blev der affyret pyroteknik fra udebaneafsnittet, hvilket DBU umiddelbart efter tildelte Brøndby en bøde på 35.000 kroner for.

Men fodboldklubben har nu fået byrettens ord for, at en del af den bøde kan sendes videre til to af fansene.

Det viser en dom fra Retten i Holbæk, som SE og HØR har fået aktindsigt i.

Her har retten slået fast, at de to Brøndby-fans tilsammen skal betale 23.333,33 kroner plus procesrenter fra 8. januar 2025, hvor sagen blev anlagt. Dertil kommer sagsomkostninger på 15.830 kroner.

Annonce

Da sagen ifølge de to fodboldfans havde principiel karakter, søgte de om, at den skulle behandles af tre dommere i stedet for en, hvilket byretten gik med til.

Retten gav dermed fuldt ud medhold til Brøndby, der havde krævet netop det beløb fra fansene - som omvendt ville frifindes eller alternativt blot betale et mindre beløb.

De to fans forsøger nu at få sagen for Østre Landsret.

Annonce

Erkendte at være på tribunen

Beløbet svarer til to tredjedele af sanktionen på 35.000 kroner, som Brøndby blev tildelt, da klubben i Fodboldens Disciplinærinstans' øjne var ansvarlige for antænding af tre styks pyroteknik under kampen.

Superliga-mandskabet mente at kunne dokumentere, at de to fans havde antændt to af de tre, og derfor krævede klubben altså, at de dækkede den andel af sanktionen.

Annonce

Begge fans erkendte i retten, at de havde været på stadion til kampen sammen med to andre kammerater.

Ifølge klubben identificerede man via kameraer de to fans som dem, der tændte pyroteknik under indløb til kampen. Herefter videregav man signalementet til politiet, der efterfølgende tog kontakt til de to fans, da de senere i kampen forlod tribunen.

Annonce

Da politiet kontrollerede den ene af de to fans, fandt de et lille stykke pyroteknik på ham.

I retten forklarede han, at hensigten "var vel at fyre den af", men han kunne ikke huske, at han reelt set skulle have fyret noget af under kampen.

I de såkaldte påstandsdokumenter, afviste han, at han kunne identificeres ud fra billederne, der var utydelige.

Brøndby vandt kampen 2-1. Her ses den daværende Superliga-angriber Ohi Omoijuanfo fejre sejren med klubbens fans. De to nu dømte fans var på daværende tidspunkt smidt ud.
Brøndby vandt kampen 2-1. Her ses den daværende Superliga-angriber Ohi Omoijuanfo fejre sejren med klubbens fans. De to nu dømte fans var på daværende tidspunkt smidt ud.
 Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Den anden fan erkendte, at han anvendte pyroteknik under spillernes indløb. Han havde fået den af en på tribunen, han kendte, men ikke en af dem, han var til kampen med, forklarede han i retten.

Annonce

Her gjorde han det samtidig klart, at han var fuld, da han havde drukket "måske 15 bajere i bilen på vej til Viborg, og mens de ventede".

Han forsøgte efter antændingen snige sig væk, men det mislykkedes, og han blev smidt ud fra kampen.

Første retssag

I påstandsdokumenterne afviste de to fans, at sanktionen skulle ende hos dem.

Deres advokat, Asser Gregersen, stillede sig blandt andet undrende over for, at det her er den første sag, hvor "Brøndby IF har besluttet at sagsøge sine egne støtter for anvendelse af pyroteknik, hvilket fremstår vilkårligt", selvom sagen var nummer 14 på et år mod klubben.

Annonce

Desuden mente de ikke, at Brøndby formåede at løfte bevisbyrden for, at de to fans antændte pyroteknikken, eller at de var vidende om, at det ikke var tilladt, eller at det kunne straffes med store bøder.

De henviste blandt andet til, at der på skilte og billetter står, at besiddelse af pyroteknik takseres med en afgift på 5000 kroner.

De mente også, at Brøndby selv bar en del af skylden ved ikke at visitere fans ordentligt foran stadion, ligesom de mente, at Brøndby burde have appelleret sanktionen på de 35.000 kroner, da klubben fik den.

Annonce

Dømt - men vil anke

De tre dommere ved Retten i Holbæk kom dog frem til, at det i deres øjne var bevist, at begge fans affyrede pyroteknik, og at de handlede i forening. De var begge maskeret og forlod hastigt stedet efter affyringen, mens de fjernede maskeringen et andet sted på tribunen.

- Retten finder det ubetænkeligt at lægge til grund, at (de sagsøgte fans', red.) ansvarspådragende handlinger udgør en væsentlig årsag til bøden, og at deres handlinger i hvert fald har medført et tab hos Brøndby IF svarede til det påståede beløb, lyder det blandt andet i dommen.

Annonce

De to mænds advokat, Asser Gregersen, oplyser til SE og HØR, at de ønsker at anke sagen til Østre Landsret.

Da der er tale om en sag på under 50.000 kroner, skal man inden fire uger ansøge Procesbevillingsnævnet om lov til at anke. Det kræver normalt, at sagen anses som principiel, eller at der er andre særlige grunde.

Og det første gør sig gældende her, mener advokaten.

Annonce

- At Brøndby er begyndt at vippe bøderne over på individuelle fans er denne sag mig bekendt den første omkring, og det var Retten i Holbæk enige i. Derfor kørte sagen med tre gange så mange dommere som normalt, siger Asser Gregersen.

- Jeg kan jo ikke tale på Procesbevillingsnævnets vegne, men det at Retten i Holbæk brugte tre gange så mange dommerressourcer, som de ellers ville have gjort, er måske et vink med en vognstang om, hvorvidt Procesbevillingsnævnet skal give tilladelse.

Han siger, at selvom det er første sag, der er endt ved domstolene, er sagen langt fra enestående.

- Der er relativt mange, der laver snask ved fodboldkampe, så det er klart, at dommen vil have principiel betydning for alle mulige andre, siger Asser Gregersen og understreger, at selvom de to fans er skuffede over, at sagen endte i retten, så holder de stadig med Brøndby.

- Det er noget, der ligger i hjertet. Det er vist 1964 (året, hvor Brøndby IF blev stiftet, red.), til de dør.

SE og HØR har rakt ud til Brøndby IF, der på nuværende tidspunkt ikke ønsker at gå ind i sagen.

- Der er fortsat en ankemulighed. Det respekterer vi selvfølgelig, og så længe der er det, er vi nødt til at afholde os fra at sige så meget mere, skriver kommunikationsdirektør Søren Hanghøj i en mail.

Annonce

Sponsoreret indhold