Kongelige13 timer siden

Mystik om flyregningen for kong Frederik og Lars Løkke Rasmussen

Kongeparret og fire ministre kom på en eller anden måde hjem fra statsbesøg i Finland, uden nogen tilsyneladende har betalt
Kong Frederik og Lars Løkke Rasmussen griner
Det var aldrig meningen, at hver kongen, udenrigsministeren eller nogen af de tre andre ministre på turen skulle betale for hjemtransporten fra Finland selv. Alligevel er regningen på mystisk vist forsvundet i den blå luft.
 Foto: Hanne Juul

LÆS OGSÅ: Kong Frederik overrasker - røber detaljer fra hjemmet

Kongen flyver os hjem!

Sådan lød aftalen mellem fire ministre, der var på statsbesøg i Finland sammen med Frederik og Mary tidligere i år.

Men kongen var tilsyneladende ikke helt med på legen.

Det fremgår af papirer fra Forsvaret, Udenrigsministeriet og Forsvarsministeriet.

”FM (forsvarsminister Troels Lund Poulsen, red.) rejste med regentparrets chartrede fly på hjemrejsen,” lyder det for eksempel på en opgørelse, som med andre ord konkluderer, at kongehuset tog regningen for at flyve ministeren hjem.

Samme forklaring lyder i opgørelsen fra Lars Løkke Rasmussens udenrigsministerium.

Beredskabsministeriet og Miljørministeriet oplyser, at ministrene Torsten Schack Pedersen og Magnus Heunicke også fløj med kongehuset hjem fra Helsinki.

Der kommer dog gus i saunaen, når man læser Forsvarets opgørelse over udgifter til transport af de kongelige.

Det er Forsvaret, der betaler alle udgifter for kongehusets tjenesterejser, og de har da også brugt en halv mio. kr. på at flyve Frederik og Mary til Helsinki i marts.

Troels Lund Poulsen, Magnus Heunicke, dronning Mary og kong Frederik
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen og miljøminister Magnus Heunickevar også blandt de ministre, der tog turen til Finland - og som kom hjem igen tilsyneladende gratis.
 Foto: Hanne Juul

Men hjemturen fremgår ikke af opgørelserne. Og det gør den ikke, fordi Forsvaret ikke fragtede de kongelige hjem fra Finland.

Da de blev afleveret 3. marts, blev flyet fløjet hjem, og det kom ikke tilbage efter kongeparret – og dermed havde Forsvaret ingen udgifter til regentparrets hjemrejse.

Både de tre ministre og de to kongelige er altså på en eller anden måde kommet hjem fra statsbesøget i Finland, uden nogen af dem har haft udgifter til hjemrejsen.

SE og HØR har kontaktet de ministerierne, der alle holder fast i forklaringen om hjemtransport med de kongelige. Og Forsvaret forsikrer os også om, at de ikke fløj Frederik og Mary tilbage til Danmark.

Til spørgsmålet om, hvordan kongen og dronningen så vendte retur til deres rige, lyder svaret: Spørg kongehuset.

Kongehusets kommunikationsafdeling kan dog ikke kommentere den konkrete transportsag, da den betragtes som privat.

Hjem kom de dog, afslører den kongelige kalender. For dagen efter statsbesøget var afsluttet, blev kronprins Christian fritaget for sin tjans som rigsforstander.

Også de fire ministre er blevet set herhjemme, så ingen er blevet efterladt tilbage i saunalandet.

Sponsoreret indhold