Kammerherre Hans Henrik Algreen-Ussing dømt: Nu reagerer kongehuset

LÆS OGSÅ: Kammerherre Hans Henrik Algreen-Ussing skal i fængsel
Onsdag satte Vestre Landsret punktum i en sag, der i de seneste to år har fyldt for Hans Henrik Algreen-Ussing.
Her blev den danske kammerherre og hofjægermester idømt fire måneders ubetinget fængsel - en skærpelse af den tidligere dom fra byretten, som blot gav ham tre måneders betinget fængsel.
- Jeg er bange for, at min familie, der har støttet mig hele vejen igennem, er hårdest ramt af det her, sagde han efter dommen til Ekstra Bladet.
Men sagen kan meget vel få yderligere konsekvenser for ham.
Tidligere har lignende sager kostet dømte personer deres royale titler. Det skete blandt andre for Christian Kjær, da han i 2019 fik en betinget fængselsstraf for at have påkørt en trafikofficial med lav fart nær sit hjem i Hørsholm.
Det er dog uvist, om Hans Henrik Algreen-Ussings titler lider samme skæbne.
- Kongehuset afventer underretning om dommen fra anklagemyndigheden og vil herefter tage stilling til sagens eventuelle konsekvenser for ærestitlerne, oplyser kongehusets kommunikationsafdeling til SE og HØR.
Forklaringen skal muligvis findes i, at dommen i teorien ikke er endelig endnu.
Hans Henrik Algreen-Ussing kan ansøge Procesbevillingsnævnet om lov til at anke sagen til Højesteret. Det kræver dog normalt, at sagen er af principiel karakter og har særlig samfundsmæssig interesse.
Men når kongehuset modtager underretningen om dommen, skal de altså vurdere, om titlerne skal fratages fra Hans Henrik Algreen-Ussing, som har været kammerherre siden 2019.
Han fremgår i skrivende stund fortsat over listen af kammerherrer og -damer på kongehusets hjemmeside.
Nægtede alt
Hans Henrik Algreen-Ussing har hele tiden nægtet sig skyldig i sagen, der udspringer fra en episode på hans private vej, hvor han var tiltalt for at jagte en mindreårig knallertkører, hvilket resulterede i en farefuld situation med bratte opbremsninger og en undvigelsesmanøvre.
Det hele endte med, at knallertføreren væltede. Kammerherren afviste dog anklagerne og hævdede, han blot forsøgte at stoppe knallerten, som ikke hørte hjemme på hans private vej.
- Den knallert, som jeg kører efter og prøver at stoppe, har ingen nummerplade på, så jeg kan ikke bare tage nummeret og anmelde den, sagde Hans Henrik Algreen-Ussing sidste år til Ekstra Bladet.
Men både byretten og landsretten er altså kommet frem til, at han har gjort noget ulovligt.