”Vild med dans”-stjerne er ikonisk lookalike

Spotlys og replikker i Los Angeles har Caspar Phillipson for tiden skiftet ud med træningslokale og laksko, når han giver den gas i “Vild med dans”.
Og den 51-årige skuespiller elsker det.
– Det er skideskægt! Det er meget sjovere, end jeg havde håbet på, og meget hårdere, end jeg havde forventet, fortæller Caspar Phillipson til SE og HØR.
Men det er ikke blot på fredagsgulvet han kan nydes for tiden.

Også på Netflix toner han frem i den amerikanske film “Blonde”.
I filmen, som handler om Marylin Monroe, spiller Caspar nok en gang den legendariske amerikanske præsident John F. Kennedy.

– Det er jo helt vildt at være med i den. Jeg var i Hollywood til premiere på filmen for nogle uger siden, og det var storslået og overvældende, fortæller Phillipson.
Hot shot i Hollywood
Det er intet mindre end fjerde gang, Caspar portrætterer den ikoniske præsident, der blev skudt i 1963.

Bl.a. spillede han i 2016 over for stjernen Natalie Portman i storfilmen “Jackie”.
Så Hollywoods spotlys burde den danske Kennedy efterhånden have vænnet sig til.
Eller har han?
– Ja, men det er stadig vildt. Jeg kniber mig selv i armen, og tænker; “hold da op, så var jeg pludselig dér”.

Og det er sket sent for mig, i forhold til så mange andre. Så det er bare om at nyde det, siger Caspar “Kennedy” Phillipson med et smil.