Se videoen: Her er hesten, der nærved sender Marcus Grigo til tælling i "Den store bagedyst"

LÆS OGSÅ: - Meget tæt på at melde fra
Man har lyst til at skrive: Det ligner bagerens dårlige øje!
For ja, bagedystdommer Marcus Grigo ser noget medtaget ud i de første minutter af lørdagens udgave af ”Den store bagedyst”.
Den uheldige dejdommer fortæller selv i programmet, at han kort inden optagelserne havde rørt ved en hest – og det var en noget dum idé: Marcus Grigo kunne nemlig ikke tåle den firbenede krikke, eller det kunne hans højre øje hvert fald ikke: Det stakkels øje hævede hævede op og blev voldsomt rødt.
På sin TikTok-profil (ja, sørme om Grigo ikke har sådan én) fortalte han faktisk mere om det uheldige møde, da det fandt sted tilbage i maj. Han filmede sågar den skyldige hest: En flot sort sag, der ifølge Grigo var meget ”søde”.
Desværre var hans allergi ikke helt enig.
- Er du sindssyg? Jeg har lige rørt en hest, og det skal man ikke gøre lige inden optagelse, forklarer krummekritikeren i sin video, hvor han er i gang med at få lagt makeup for at fjerne det værste af allergianfaldet.
- Ej hvor ser det vildt ud! Nå, jeg er klar, siger han efterfulgt af et grin.
Heldigvis var øjet hurtigt i bedring, og Marcus Grigo var da også helt i hopla, da han skulle bedømme de mange kager i lørdagens afsnit.
Du kan se hans TikTok-video herunder: