Se billederne: De kendte strømmede til ”Ser du månen, Daniel”

De kendte valfartede tirsdag aften til Imperial i hjertet af København, hvor der var gallapremiere på den længe ventede film ”Ser du månen, Daniel”. Se billederne lige her
Imperial dannede tirsdag aften rammen om premieren på et af årets måske mest ventede film: ”Ser du månen, Daniel”.
Filmen fortæller den sande historie om den danske fotograf Daniel Rye, der blev kidnappet af terrororganisationen Islamisk Stat – og sad som gidsel i hele 398 dage.
Hans historie blev i første omgang til en bog – skrevet af journalist og forfatter Puk Damsgård – og tirsdag aften var turen så kommet til biograflærredet.
Filmen har fået samme titel som bogen, og i rollen som Daniel Rye ses Esben Smed.
Den spændte skuespiller var naturligvis på plads i Imperial tirsdag aften til premieren – sammen med en langt række kendte.
Desuden var Daniel Rye og hans familie også til stede i biografen, da filmen blev vist. Filmen er udtaget som en af tre kandidater til at blive indstillet som Danmarks officielle Oscar-bud.

Hele holdet fotograferet efter visningen. Foto: Mikael Rieck

Daniel Rye og kæresten Signe samt forfatter og journalist Puk Damsgård. Foto: Mikael Rieck

Flemming Østergaard. Foto: Mikael Rieck

Thomas Hwan. Foto: Mikael Rieck

Rasmus Bjerg og Helle Bjerg. Foto: Mikael Rieck

Morten Kirkskov. Foto: Mikael Rieck

Nikolaj Lie Kaas. Foto: Mikael Rieck

Hele holdet bag "Ser du månen, Daniel". Foto: Mikael Rieck

Anders W. Berthelsen og Niels Arden Oplev. Foto: Mikael Rieck

Esben Smed og hustru Line Daugbjerg Christensen. Foto: Mikael Rieck

Esben Smed. Foto: Mikael Rieck
Se alle de kendte i hele galleriet herunder:
Gallapremiere på Ser du månen, Daniel







































