Pusle Helmuth afslører: Kæresten har kræft
Da Pusle Helmuth i sidste uge måtte tage afsked med ”Vild med dans”, lagde hun ikke skjul på, at hun var ekstra ked af, at det skete lige inden det store Knæk Cancer-show.
Og den person er Pusles kæreste, Thomas.
Det fortæller hun til SE og HØR, som mødte hende inden det store ”Vild med dans – Knæk Cancer”-show.
- Vi havde selvfølgelig håbet, at vi kunne få lov til at danse i den her uge. Også netop fordi, at jeg har en kæreste, som er virkelig meget, meget syg af cancer, og det ville jeg gerne have gjort for ham. Men det lykkedes ikke.
Thomas var blevet hjemme fredag, imens Pusle Helmuth var troppet op for at støtte det gode formål.
Det samme gør hun lørdag, når hun sidder i callcenteret i Hillerød og samler endnu flere penge ind – penge som har været med til at hjælpe Thomas, som er en del af et medicin-projekt.
- Min kæreste er faktisk i noget projekt-medicin, som netop er støttet af alle de penge, som kommer ind til Knæk Cancer. For ellers kan man ikke lave de projekter.
- Det er noget medicin, han har fået, som faktisk har gjort en forskel for ham.
Modtog sure beskeder efter exit
Da Pusle røg ud i sidste uge, var der flere personer på de sociale medier, som kom med knap så pæne kommentarer, da skuespilleren fortalte, hvorfor hun meget gerne ville videre til Knæk Cancer-showet.
- Jeg kunne også godt læse inde på Facebook, at jeg fik lidt pisk for, at det var et billigt trick, at jeg gerne ville dedikere en dans til en, der har cancer. For mange kender en, der har cancer.
- Men for mig betyder det noget helt specielt.
Hvad tænker man, når der sidder nogle tastaturkrigere derude og skriver noget ikke særligt pænt om en selv og ens kære?
- Man har set mange ting, der er blevet skrevet i de her uger, og jeg er faktisk ligeglad. Men der er nogle ting, der slår lidt hårdere, for det var faktisk ikke et billigt trick for at gå videre. Det var faktisk et inderligt ønske at få lov at danse for Thomas. Så den ramte mig lidt.