Kærligheden brast for kendislandmand: Swinger-Ole er blevet skilt

Kærligheden er brast for kendislandmanden Ole Andersen - bedre kendt som "Swinger-Ole".
Landmanden, der blev landskendt tilbage i 2015 i forbindelse "Landmand søger kærlighed" er nemlig blevet skilt fra Gitte Dahl, som han fandt sammen med under tv-programmet.
Det oplyser han selv til Ekstra Bladet.
Til avisen fortæller han, at det faktisk er ved at være et godt stykke tid siden, at de to gik fra hinanden.
- Vi har også joket med, at der ikke er nogle, der har opdaget det endnu, siger Ole Andersen og fortæller, at han og Gitte Dahl blev skilt tilbage i 2020.
Ole Andersen trak mange overskrifter i forbindelse med tv-programmet på grund af sin kærlighed for swingerlivet.
Der opstod for eksempel massivt drama, da landmanden inviterede sine to sidste kvinder i programmet, henholdsvis Gitte og Alice, med i hans swingerklub.
Det faldt nemlig ikke i god jord hos Alice, der i nattens mulm og mørke forlod landmanden.
Gitte fandt heller ikke swinger-oplevelsen særlig opløftende, men valgte dog at blive ved sin landmand, såfremt han lovede at lægge swinger-livet på hyldet.
Det gjorde han, og han og Gitte fortsatte derfor som kærester efter programmet og blev gift i december 2016.
Ægteskabet holdt dog som bekendt ikke, og det skyldes blandt andet, at Ole Andersen savnede livet som swinger, fortæller han til Ekstra Bladet.
- Jeg valgte jo at lægge det på hylden for Gitte, og det gjorde jeg fra den ene dag til den anden, siger han og fortsætter:
- Men det gik op for mig med tiden, at jeg savnede det, og jeg også gik glip af en masse socialt ved, at jeg havde trukket mig fra miljøet. Der var jo også en del venskaber, der røg, og det savnede jeg bare for meget.