
Henrik Lind sælger Aarhus-villa for 45 millioner kroner

LÆS OGSÅ: Vildt boligbyt: Johan Schrøders enke og Henrik Lind handler for mange millioner
Der er gang i bolighandlerne for Henrik Lind.
Kort efter den danske milliardær var med i et opsigtsvækkende boligbyt for store millionbeløb, har han nu solgt lidt ud af ejendomsporteføljen.
Således har Henrik Linds villa i Aarhus-bydelen Risskov netop fået nye ejere.
Det fremgår af tinglysningen, hvor man kan læse, at rigmanden har fået 45 millioner for den 444 kvadratmeter store villa på en 2442 kvadratmeter stor grund.
De nye ejere fik nøglerne til huset 15. november, fremgår det af skødet.
Der er tale om udlandsdanskeren Martin Bek-Nielsen, der med sin bror driver United Plantations i Malaysia, hvor han også er bosat. Han har købt huset med sin hustru, Tine.
Parret har siden 2021 ejet en anden villa i samme bydel, som de dengang betalte lige knap 25 millioner kroner for at blive ejere af.
Martin Bek-Nielsen var desuden manden, der sammen med en anden udlandsdansker sidste år betalte 34 millioner kroner for et hus få meter fra det nye hjem. Han fik 25 procent af ejerskabet, mens den anden mand ejede resten.
Han har dog solgt sin fjerdedel af ejerskabet tidligere i november.
Med salget af Risskov-villaen er Henrik Lind ved at have tyndet ud i sin private ejendomsportefølje, der nu blot består af en lejlighed centralt i Aarhus samt den villa til 115 millioner kroner, han for få måneder siden købte af Johan Schrøders enke, Marianne Nørgaard Schrøder.
Henrik Lind, som især har skabt sin formue på energihandel som stifter af Danske Commodities og ifølge Økonomisk Ugebrev er nummer 23 på listen over Danmarks rigeste, er i offentligheden også kendt for sit forhold til Caroline Fleming.
