
Den amerikanske skuespiller Jodie Foster har giftet sig med sin kæreste, Alexandra Hedison, bekræfter Fosters talskvinde.
LÆS OGSÅ: Jodie Foster overfaldt 17-årig fan
Hedison, der er fotograf og skuespiller, blev gift med Foster i weekenden.
Oscar-vinderen Jodie Foster sprang først officielt ud af skabet som lesbisk i en tale ved sidste års uddeling af Golden Globe-priser.
LÆS OGSÅ: Jodie Foster droppet af kæresten
Foster og hendes tidligere partner, Cydney Bernard, med hvem hun har to sønner, afsluttede deres 20 år lange forhold i 2008.
Hedison og Foster begyndte at se noget til hinanden sidste år.

Jodie Foster har altid værnet meget om sit privatliv, og billedet her er et af de få tilfælde, hvor en fotograf har fanget Foster og Alexandra Hedison i nærheden af hinanden i offentligheden. (Foto: All Over)
Alexandra Hedison havde inden da været i et forhold med komikeren Ellen DeGeneres.
LÆS OGSÅ: Se Jay Lenos største øjeblikke
Der er ikke sluppet nogle detaljer ud om brylluppet, som fandt sted i Fosters hjemstat, Californien, der er en af 17 nordamerikanske stater, der tillader ægteskab mellem to personer af samme køn.
51-årige Foster begyndte sin skuespillerkarriere i reklamefilm i en alder af blot tre år, men vandt international berømmelse i 1976 for sin Oscar-nominerede rolle som den prostituerede Iris i "Taxi Driver".
Hun har siden medvirket i mere end 40 spillefilm og har to gange vundet en Ocar for bedste kvindelige hovedrolle i filmene "Anklaget" fra 1988 og "Ondskabens Øjne" fra 1991. I "Anklaget" spillede hun et voldtægtsoffer, og i "Ondskabens Øjne" spillede hun FBI-agent Clarice Starling.