Dørmænd må have røde ører: Afviste Paul McCartney til VIP-fest

Paul McCartney blev afvist til en VIP-fest.
(Foto: All Over
Et par dørmænd havde åbenbart aldrig hørt The Beatles – i hvert fald anede de ikke, hvordan Paul McCartney så ud, og de afviste derfor eks-Beatlen til en eftertragtet VIP-fest til Grammy-uddelingen
Et par dørmænd må formentlig rende rundt med ufatteligt røde ører i disse dage. Det kan endda tænkes, at de er på udkig efter et nyt job.
I hvert fald har de efter alt at dømme fået en gedigen reprimande fra chefen, efter at de afviste ingen ringere end Sir Paul McCartney til en VIP-fest i forbindelse med Grammy-uddelingen i London mandag aften.
Den aldrende musiker har vundet hele 18 Grammy-statuetter, har udgivet et hav af prisvindende album – og var naturligvis en del af det verdensomspændende fænomen The Beatles – men alt dette er altså ikke ensbetydende med, at alle ved, hvem man er.

Sådan ser en eks-Beatle ud, når han er blevet afvist til en VIP-fest. Foto: All Over
I hvert fald havde dørmændene ingen idé om, at de stod over for en vaskeægte verdensstjerne, da ”A Hard Day’s Night”-musikeren forsøgte at få adgang til rapperen Tygas efterfest efter Grammy-uddelingen.
Paul McCartney fulgtes med sangeren Beck og Foo Fighters trommeslager Taylor Hawkins – de blev på forunderligvis også afvist i døren af de knap så musikkyndige dørmænd.
Afvisningen fik ifølge flere amerikanske medier Paul McCartney til at udbryde ironisk:
- Hvor VIP skal vi lige være? Vi er nødt til at skrive endnu et hit.
Dét hit vil vi da glæde os til!