Se billedet: Kvindes grusomme gåtur med hund

En australsk kvinde måtte søndag reddes af både politi og helikopter, efter en gåtur med hendes hund gik forfærdeligt galt.
Det skriver News.
Kvinden luftede sin hund ved den såkaldte Boggy Well Creek syd for Sydney, da to fremmede hunde pludselig gik til angreb.
For at undslippe angrebet så kvinden ingen anden udvej end at søge tilflugt i Georges River. Området var dog så mudret, at kvinden ikke selv kunne komme fri igen.

Derfor blev både politi og helikopter kaldt til stedet. Det lykkedes kvinden at komme fri af mudderet, men først efter hun selv havde smidt en del af sit tøj. Ifølge det australske medie endte en betjent også med at sidde fast i mudderet i flere minutter.
De to hunde fortsatte ifølge politiet med at være aggressive, og politiet valgte derfor at bruge peberspray mod de to hunde. De var tilsyneladende undsluppet fra en ejendom, hvor de blev passet.
Kvinden blev tilset af en ambulance efter den uhyggelige overfald. Hendes hund blev desuden kørt til behandling hos en dyrlæge. Dens tilstand kendes ikke.