Viralt25. januar 2023

Italiens elskede indbrudsbjørn er død i en trafikulykke: Blev kun tre år

Italiens har mistet landets berømte (og også berygtede) “indbrudsbjørn”. Den tre år gamle bjørn er død i en trafikulykke
Juan Carrito er mandag død i en trafikulykke.
Juan Carrito er mandag død i en trafikulykke.
 Foto: Ritzau Scanpix

En trafikulykke har mandag kostet Italiens elskede indbrudsbjørn Juan Carrito livet.

Den tre år gamle bjørn døde, efter han mandag eftermiddag blev ramt af en bil i byen Castel di Sangro i den italienske region Abruzzo.

Det skriver The Guardian.

- Det er med stor sorg, at jeg i dag har fået at vide, at Juan Carrito – den berømte og elskede marsikanske bjørn i Abruzzo – er død. Hans dødsfald er ikke kun et tab for Abruzzo, men for hele verden, udtaler regionens præsident Marco Marsilio.

Juan Carrito var lige dele berømt og berygtet i det område i Italien, hvor den boede. Bjørnen havde nemlig for vane at vandre rundt i byen og plyndre og stjæle fra skraldespande.

Juan Carrito ligger i vejkanten efter at være blevet ramt af en bil 23. januar 2023.

 
Juan Carrito ligger i vejkanten efter at være blevet ramt af en bil 23. januar 2023.
 Foto: Ritzau Scanpix

Hans foretrukne opholdssted var i skisportsområdet ved Roccaraso i Abruzzo. Her plyndrede han skraldespande, frugttræer og hærgede hønsehuse i området.

En enkelt gang lykkedes det ham også at bryde ind hos en lokal bager, hvor han skabte ravage og spiste alle søde sager i butikken.

To gange forsøgte myndighederne – uden held – at ”omflytte” bjørnen. Første gang blev Juan Carrito flyttet flere hundrede kilometer væk til en mere øde egn. Der gik dog kun en uge, før han igen dukkede op i Roccaraso.

Anden gang blev bjørnen forflyttet til et reservat, hvor der i forvejen lever fire bjørne. Igen fandt han dog tilbage til sit foretrukne levested: Byen.

Juan Carrito var en såkaldt marsisk bjørn, en underkategori af den brune bjørn. Man formoder, at der kun findes cirka 50 eksemplarer i verden.

Sponsoreret indhold