Streaming21. juni 2023

Midt i ubådsdrama: Netflix for hug for "upassende" trailer

Netflix har fået en hel del kritik, efter streaminggiganten for kort tid siden delte en særlig trailer – samtidigt med at fem personer lige nu er fanget i en ubåd dybt under havets overflade
Netflix får hug for en trailer, de netop har delt. 
Netflix får hug for en trailer, de netop har delt.
 Foto: Ritzau Scanpix

Hele verden holder i disse timer vejret, efter en ubåd med fem ombord forsvandt søndag morgen lokal tid.

Det lader dog ikke til, at Netflix er lige så opmærksom på dramaet. I hvert fald har streaminggiganten for kort tid siden delt en trailer, der har fået flere til at rase.

Traileren er for dokumentaren ”The Deepest Breath”, og det er ifølge mange upassende at dele en sådan trailer i disse timer, hvor fem personer netop er fanget dybt under havets overflade.

Den såkaldte Titan-ubåd forsvandt, mens det og fem passagerer var på vej mod vraget af Titanic.
Den såkaldte Titan-ubåd forsvandt, mens det og fem passagerer var på vej mod vraget af Titanic.
 Foto: Ritzau Scanpix

– Mellem liv og død er kun ét åndedrag, lyder teksten desuden til traileren. Og netop sådan en formulering er upassende på dette tidspunkt – set i lyset af, at de fem i Titan-ubåden formentlig er under 40 timer fra at løbe tør for ilt.

Lige nu kæmper en redningsmission for at lokalisere det 6,7 meter lange fartøj, der er bygget af det private firma OceanGate Expeditions.

Seneste nyt er, at man har hørt bankelyde med 30 minutters intervaller. Det er dog uvist, om bankelydene stammer fra selve ubåden.

Den såkaldte Titan-ubåd forsvandt, mens det og fem passagerer var på vej mod vraget af Titanic.
Den såkaldte Titan-ubåd forsvandt, mens det og fem passagerer var på vej mod vraget af Titanic.
 Foto: Ritzau Scanpix

Ubåden forsvandt søndag morgen lokal tid, da det mistede kontakt med overfladen cirka en time og 45 minutter inde i dykket mod Titanics vrag.

Redningsmissionen er kritisk, idet ubåden formentlig kun har ilt frem til mellem torsdag klokken 20.30 og fredag klokken 22.30 dansk tid.

Blandt de forsvundne er den 58-årige britiske milliardær Hamish Harding. De to andre er den pakistanske forretningsmand Shahzada Dawood og hans søn Sulaiman Dawood.

Ubåden og dens ombordværende skulle ned at se vraget af Titanic og havde i den forbindelse betalt i omegnen af 1,7 millioner kroner for at sikre sig en plads.

Titanic sank i 1912 og ligger i dag på 3.800 meters dybde i Atlanterhavet, omkring 690 kilometer sydsydøst for Newfoundland i Canada.

Vraget blev lokaliseret på havets bund i 1985.

Sponsoreret indhold