Vingegaard opgiver Tour-sejr: Svært at gøre mere

Jonas Vingegaard erkender, at spillet om den samlede Tour de France-sejr er ved at ude.
Efter at han heller ikke på den sidste bjergetape kunne tage tid fra Tadej Pogacar, er der ikke så meget mere at gøre for danskeren, der nu kan koncentrere sig om at køre sin andenplads sikkert i mål.
- Jeg synes, at jeg har prøvet alt, hvad jeg kunne. Jeg fortryder intet, og jeg er glad for min kørsel og mine ben i tredje uge.
- Jeg tror, kampen er ved at være slut. Det er svært at gøre noget i morgen (lørdag, red.) og Paris, siger Jonas Vingegaard til pressen.
Han varsler, at han nu vil køre sikkert, fordi han befinder sig i et "ingenmandsland" med langt op til Pogacar og langt ned til Florian Lipowitz på tredjepladsen.
- Pogacar har været den stærkeste rytter, og han har fortjent at vinde. Nogle gange må man bare acceptere det, siger Jonas Vingegaard.
Frem for at kaste sig ud i en dødsdømt mission om at indhente Pogacars forspring på mere end fire minutter, forsøgte Vingegaard i stedet at vinde etapen til La Plagne.
Men hverken han eller Pogacar var villige til at angribe, og derfor holdt Thymen Arensmans forspring til målstregen, mens Vingegaard blev toer.
Sportsdirektør Grischa Niermann mener dog ikke, at det var en decideret fejl af Vingegaard at vente.
- Det er nemt at sige, at Jonas skulle have prøvet lidt før, men der er også en stor chance for, at Pogacar havde siddet på hans hjul og passeret ham på de sidste meter, vurderer Niermann.
Dermed ser det ud, at Jonas Vingegaard for første gang siden 2021 kommer hjem fra et Tour de France uden etapesejre.