Vild jubel: Kvindelig fodboldfan flasher for et helt stadion
Tilskuere til fodboldkampen mellem Tigres UNAL og C.F. Pachuca i Mexico fik sig noget af en overraskelse, da franskmanden Pierre-André Gignac scorede sejrsmålet for hjemmeholdet Tigres.
Målet var ikke noget specielt. Et helt ordinært straffespark.
Det var derimod på blandt tilskuerne overraskelsen skulle findes.

For lige da franskmanden har sparket bolden i nettet, løfter en kvindelig tilskuer trøjen op og viser sin barm til hele stadionet – eller i hvert den del af tribunen, som hun står på.
Det fik næsten også den del af tribunen til at juble mere over den bare barm end scoringen. Flere mandlige tilskuere var også ovre ved kvinden, der hedder Carla Garza, og filme sig selv og barmen.

Du kan se videoen af hændelsen øverst i artiklen i censureret version.
Kampen mellem UNAL og C.F. Pachuca var den første af to kvartfinaler i slutspillet om det mexicanske mesterskab.
1-0-sejren og Carla Garzas vilde jubel var desværre ikke nok for Tigres, der tabte 2-1 i den anden kvartfinale og røg derfor ud af turneringen.