Varm velkomst i kulden: Sådan blev EM-heltene fejret på Rådhuset
Men en chillfaktor på omkring -14 grader, var det ganske naturligt, hvis de danske håndboldherrer måtte vinke til en tom rådhusplads fra balkonen på rådhuset, men det var ingenlunde tilfældet mandag eftermiddag.
Her var et stort antal danskere vanen tro mødt op for at fejre EM-heltene, der ankom til hovedstaden omkring klokken 16.45.
Her var der heltemodtagelse foran rådhuset, før overborgmester Sisse Marie Welling bød velkommen fra talerstolen.
Hun blev afløst af kulturminister Jakob Engel-Schmidt, der med endnu en tale blandt andet kunne hylde spillerens betydning for foreningslivet i Danmark.
Endelig ville formanden for DanskHåndbold Torsten Laen også sige et par ord, før de danske guldvindere kunne vandre op til anden sal, hvor den efterhånden velkendte balkontur skulle foregå.
Efterfølgende tog flere af spillerne over for pressen hatten af for de danske fans, der i flere timer ventede på at kunne hylde deres helte.
Se billeder fra hele fejringen i galleriet herunder.
EM-heltene fejres på Rådhuspladsen