
Stadig indlagt: Mie Skov giver opdatering fra hospitalssengen

LÆS OGSÅ: Ramte nytårsaften: Tv-aktuelle Mie Skov indlagt
Det nye år begyndte alt andet end festligt for Mie Skov.
Nytårsaften blev hun ramt af en alvorlig nyrebækkenbetændelse og endte med at blive indlagt på Herlev Hospital – og her ligger hun stadig.
Nu giver den tidligere bordtennisspiller og tv-profil en ærlig status fra hospitalssengen i en række Instagram-stories, hvor hun lægger ord på både sygdomsforløbet og den hårde erkendelse, der fulgte med.
– Nu ser tallene lidt bedre ud, og nu kan jeg gå, fortæller hun og forklarer, at behandlingen endelig har haft den ønskede effekt.
Ifølge Mie Skov har infektionen sat sig hårdt i kroppen, men at lægerne har fået bugt med det værste:
– De har tømt nyren for alt muligt skidt og møg, som nu er ude, og som har gjort, at jeg nu kan gå og ikke har feber.
Forløbet har dog været voldsomt. Meget voldsomt.
– Hold da kæft, jeg har været syg, siger hun ærligt og beskriver, hvordan hun har ligget med høj feber og kulderystelser.
– Selvom jeg har ligget og virkelig haft det dårligt – vi snakker 40 i feber og kulderystelser, som om jeg skulle dø.
Midt i det hele står én erkendelse særligt klart for hende.
– Lyt nu for helvede til den der krop, der skriger. Den mener noget med det.
Den tidligere "Vild med dans"-vinder fortæller nemlig, at hun i længere tid har haft smerter, som hun slog hen.
– Jeg har haft ondt i nyren i lang tid, og jeg har bare tænkt, at jeg har nok noget med lænden.
Mens hun har kæmpet med helbredet, er TV 2-programmet "Spillet" gået i gang – uden at hun har kunnet følge med fra sidelinjen.
– Og "Spillet" er startet, og jeg har slet ikke fulgt med i noget. Så jeg håber, at I har taget god imod og synes, at det er fedt.
– Jeg glæder mig for sindssygt til at se med og komme tilbage.
