Sport9 timer siden (opd. 9 timer siden)

Nu er det officielt: DBU vil have EM til Danmark

DBU vil have kvinde-EM i fodbold til Danmark. I det officielle bud er flere store danske stadions, og værtsskabet skal deles med Sverige
DBU vil afholde EM i Danmark i 2029.
DBU vil afholde EM i Danmark i 2029.
 Foto: Martin Meissner/AP/Ritzau Scanpix

Allerede sidste år meldte Dansk Boldspil-Union (DBU) ud, at man sammen med kollegerne i Det Svenske Fodboldforbund ville ansøge om værtskabet til EM i kvindefodbold i 2029.

Nu er buddet blevet konkretiseret yderligere. De fire danske stadioner, som skal bruges til slutrunden, er blevet valgt.

Parken i København, det nye stadion i Aarhus, Nature Energy Park i Odense og Brøndby Stadion i Brøndby skal bruges til afvikling af kampene på dansk grund, oplyser DBU på sin hjemmeside.

- Der skal lyde en særlig tak til vores danske værtsbyer, København, Odense, Aarhus og Brøndby, samt de mange byer, der har tilbudt sig som basecamps for de deltagende hold, for den store opbakning og energi, de har lagt i buddet, siger Jesper Møller, formand i DBU, til forbundets hjemmeside.

- Uden deres engagement ville det ikke være muligt at præsentere en så stærk og ambitiøs plan, som vil styrke kvindefodbolden og fællesskabet mange år frem.

Tilbage i 2011 var Danmark vært for herrernes U21-EM, mens man i 2021 var medvært for EM 2020 for herrer sammen med en række andre nationer.

Derfor mener Lars Lundov, direktør i Sport Event Denmark, at en slutrunde for kvinder er et naturligt næste skridt i danske fodbold.

- Med et EM-værtskab for kvinderne vil vi kunne binde en smuk sløjfe på vores værtskabshistorie og samtidig tage et vigtigt skridt ind i fremtiden, siger han til dbu.dk.

- Fodbold for piger og kvinder fortjener sin plads i kalenderen, og en slutrunde i Danmark vil være et oplagt vindue til at formidle vores værdier om fællesskab, ligestilling og mangfoldighed - samtidig med at vi samler mennesker til fest og farver over hele landet.

Sammen med de svenske stadioner giver det en samlet kapacitet til hele EM på over en million tilskuere.

Ved denne sommers EM i Schweiz blev der sat tilskuerrekord for kvinde-EM. Her overværede 657.291 tilskuere kampene undervejs.

Sponsoreret indhold