Annonce
Sport6 timer siden

Medie: Rolf Sørensen har talt med TV 2 om sin fremtid

Ifølge Ekstra Bladet har TV 2 og Rolf Sørensen holdt et møde, hvor de har drøftet kommentatorens fremtid
Rolf Sørensens fremtid er stadig usikker på TV 2.
Rolf Sørensens fremtid er stadig usikker på TV 2.
 Foto: Lars H. Laursen
Annonce

LÆS OGSÅ: Rolf Sørensen fortæller om problem: Det bliver værre og værre

TV 2 og Rolf Sørensen har for ganske nyligt siddet til møde sammen for at drøfte kommentatorens fremtid på kanalen.

Det skriver Ekstra Bladet.

Ifølge mediet er man ikke kommet nærmere nogen beslutning til det pågældende møde.

Rolf Sørensen har været en del af TV 2 i over 20 år, og han plejer at være en fast del af Tour De France.

Det har han ikke været de seneste to gange, løbet er kørt.

- Jeg synes, TV 2's dækning med nye eksperter har været forfriskende, og jeg skal ikke lægge skjul på, at mit afbud til Touren sidste år og i år har været tunge og svære beslutninger - både for mig personligt og professionelt.

Annonce

- Det har heller ikke været optimalt i forhold til TV 2’s planlægning, og det har jeg også beklaget, sagde Rolf Sørensen tidligere på året om sit fravær.

Rolf Sørensen fortalte i juni 2024, at han måtte melde afbud på grund af problemer med sit hjerte. Problemer, han i dag har fået fuldstændig styr på.

I 2025 meldte han afbud af private årsager.

Hvad det indebærer, står hen i det uvisse.

Hvornår og hvorvidt han kommer tilbage på skærmen, ved vi heller ikke endnu.

Annonce

Sponsoreret indhold