Sport4. juni 2024 (opd. 5. september 2024)

Mathias "Zanka" Jørgensen overrasker i landsholdslejren: Kan komme med

Får igen en chance på landsholdet - onsdag aften spiller han med mod Sverige
Mathias "Zanka" Jørgensen er allerede en rutineret herre på landsholdet, som han har spillet 36 kampe med.
Mathias "Zanka" Jørgensen er allerede en rutineret herre på landsholdet, som han har spillet 36 kampe med.
 Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Forsvarsspilleren Mathias "Zanka" Jørgensen er tirsdag blevet udtaget til det danske fodboldlandshold som gardering.

Brentford-stopperen vil deltage i træning de næste tre dage samt være en del af testkampen mod Sverige onsdag aften. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) på X.

- Som gardering støder Mathias "Zanka" Jørgensen til lejren i Helsingør, hvor han de næste tre dage vil deltage i træning og testkampen mod Sverige, skriver DBU.

I sidste uge var Mathias "Zanka" Jørgensen en del af landsholdets frivillige træning i Brøndby.

Ved det seneste EM i 2021 var han en del af den endelige trup, men han fik ikke spilletid ved den slutrunde.

Tilbage i 2018 var han med ved VM i Rusland, og her blev det til tre kampe i rødt og hvidt.

Mathias "Zanka" Jørgensen har i løbet af sin karriere spillet 36 landskampe for Danmark. Han fik sin debut tilbage i november 2008 i en kamp mod Wales.

Danmark spiller to EM-testkampe i denne uge. Onsdag gælder det Sverige i Parken, mens Norge venter i et opgør på Brøndby Stadion på lørdag.

Sponsoreret indhold