
Kort inden kæmpesalg: Victor Froholdt købte luksuslejlighed i København

LÆS OGSÅ: Vildt opkald fra landsholdet: Måtte afbryde ferien
Karrieren har i den grad taget fart for Victor Froholdt.
På kort tid gik han fra at være etableret førsteholdsspiller for FC København, inden den portugisiske storklub FC Porto slog til og betalte 165 millioner kroner for at lokke den 19-årige danske landsholdsspiller sydpå.
Det var formentlig ikke planen, at midtbanespilleren allerede nu skulle prøve kræfter med udlandet. I hvert fald investerede han for få måneder siden flere millioner kroner i en lejlighed i København og flyttede hjemmefra.
Det fortæller han til B.T., som møder ham forud for de kommende landskampe mod Skotland og Grækenland.
- Jeg nåede lige at flytte ud derhjemme. Jeg købte en lejlighed, som min familie nu flytter ind i, siger han og fortsætter med at fortælle, at han også har fundet et hus i Portugal, han skal bo i, mens han spiller for storklubben.
Lejligheden i Danmark bliver familien formentlig ikke kede af at skulle bo i.
Der er nemlig tale om en særdeles lækker lejlighed på Tangholm i København, kan SE og HØR nu fortælle.

Liebhaverlejligheden med udsigt ud over Københavns Havn overtog han 15. april for den nette sum af 13.175.000 kroner. Der er tale om en fireværelses lejlighed med et boligareal på 128 kvadratmeter.
I ejendommen er der både elevator og mulighed for egen p-plads i kælderen.
Tangholm er en af de seks boligøer med tilnavnet Engholmene i København. Her kan man ifølge mæglere både bo i rolige og grønne omgivelser, men stadig være helt tæt på alt det, som København kan tilbyde.

Men det bliver altså ikke Victor Froholdt, der får glæde af dette.
Det gør i stedet hans familie, men den unge dansker kommer nok ikke til at klage, mens han nyder livet og karrieren i Portugal.
Her er han kommet godt fra start og er startet inde i alle klubbens første fire ligakamp, som er endt med sejre. Selv har han leveret ét mål og to assists i de kampe.
