Kathrine Kühl skifter til Everton

Teknisk stærke Kathrine Kühl skal frem til sommer tørne ud for Everton i den engelske Women's Super League.
Det skriver klubben på sin hjemmeside lørdag.
20-årige Kühl kommer til fra ligarivalen Arsenal, hvor hun har haft svært ved at få fast og regelmæssig spilletid siden ankomsten fra FC Nordsjælland for et år siden.
I Everton bliver hun genforenet med flere landsholdskolleger, men også manager Brian Sørensen, som hun tidligere har arbejdet med i FC Nordsjælland.
– Brian hjalp mig meget, da jeg skiftede fra ungdomsfodbold til seniorfodbold. Han hjalp mig virkelig med at udvikle mig, da jeg var yngre.
– Han har været en stor del af min rejse indtil nu, og jeg ser frem til at arbejde med ham igen. Det er meget rart at arbejde med en træner, der tror på dig, siger Kühl til Evertons hjemmeside.
Med Kühls ankomst har Everton nu en håndfuld danskere i truppen. Katrine Veje, Karoline Olesen samt Karen og Sara Holmgaard er i forvejen en del af Liverpool-klubben.
Everton ligger aktuelt nummer seks i Women's Super League. Arsenal er nummer tre.