Jakob Fuglsang stopper sin karriere hos dem: Antyder comeback i Danmark

Jakob Fuglsang stopper sin karriere for Israel-Premier Tech med søndagens afsluttende etape i Giro d'Italia.
Det meddeler den danske veteran på holdets hjemmeside fredag.
Her mere end antyder Fuglsang også, at han fortsætter sin karriere for at køre Danmark Rundt til august - i så fald givetvis for landsholdet.
- Jeg har haft en fantastisk karriere. Den har bragt mig mere, end jeg havde håbet på. Men alle gode ting ender på et tidspunkt. Det er tid til at nyde mere tid med min familie og lade de unge komme til.
- Så søndag bliver mit sidste løb for Israel-Premier Tech. En sidste opgave, de sidste dage i Giroen, og så ses vi måske i Danmark engang til august, siger Fuglsang.
40-årige Fuglsang meddelte allerede sidste år, at denne sæson ville blive hans sidste som professionel. Han forlængede samtidigt sin kontrakt med Israel-Premier Tech.
Han afslører dog nu, at der var tale om en syv måneder lang kontrakt, der nu lakker mod enden. Han har i den periode været udset til at hjælpe canadiske Derek Gee med at køre klassement i de store etapeløb.
Den mission går foreløbigt fint i Giro d'Italia, hvor Gee ligger nummer fire samlet med lidt mindre end to minutter op til førende Isaac Del Toro (UAE) inden to meget afgørende bjergetaper fredag og lørdag.
Fuglsang har kørt 17 år som professionel og hentet 27 sejre.
En etapesejr i Vuelta a España, to samlede sejre i Critérium du Dauphiné, olympisk sølv i linjeløb og sejr i både Liège-Bastogne-Liège og Lombardiet Rundt, begge blandt cykelsportens monumenter, er det blandt andet blevet til.
Han har desuden vundet Danmark Rundt tre gange - i 2008, 2009 og 2010.