Annonce
Sport2 timer siden

Ikke kun i Danmark: Stor opmærksomhed i Tyskland på Siljes ”Bachelor”-eventyr

Det er ikke hver dag, at en tysk landsholdsspiller er med i et dansk tv-program. Og det kunne Silje Brøns Petersen også godt mærke på medieopmærksomheden i Tyskland
Silje har godt kunne mærke på interessen i Tyskland, at hun er med i "Bachelor". Både tyske journalister, aviser og radiostationer har haft fat i håndboldspilleren.
 Video: Jesper Sunesen. Journalist: Oliver Morell Andersen.
Annonce

LÆS OGSÅ: Overrasket over kritik: – Det var ret upassende

Over 300.000 danskere ser med hver tirsdag, onsdag og torsdag, når der lander nye afsnit af ”Bachelor” på TV 2 Play.

Men i denne sæson er det ikke kun i Danmark, hvor interessen er stor – det er den nemlig også i Tyskland.

Annonce

Med overskrifter som ”Landsholdsspiller søger partner: Håndboldstjerne med i ”Bachelor”” og ”Håndboldspiller med i tv: Bundesliga-stjerne med i den danske ”Bachelor””, er der nemlig kommet fokus på sæson grundet Silje Brøns Petersens deltagelse.

I det seneste podcastafsnit af ”Af Banen” fortæller den tyske landsholdsspiller, at hun godt har mærket den ekstra medieinteresse.

Annonce

- Journalister i Zwickau (hvor Silje spiller håndbold, red.) har været lidt nysgerrige om, hvorvidt jeg har fundet kærligheden, og hvordan det går. Jeg ved også, at der er en af journalisterne, der nogle gange får nogle afsnit, så hun lige kan følge lidt med, så hun kan spørge mig ind til det.

- Selvom hun ikke forstår det, kan hun se, om jeg kommer på date eller ikke. Om jeg får nogle roser eller ikke. Og så har radioen dernede været lidt interesseret, og så er der blevet skrevet et par artikler i Bild.

Annonce

Livet som professionel håndboldspiller betyder også, at Silje har gjort sig foran et kamera og givet spandevis af interviews før.

Denne gang er det dog noget helt andet, da det nu handler om Siljes privatliv, og det var også noget, som hun havde gjort sig tanker om, inden hun takkede ja til ”Bachelor”.

- Det var også det, der var oppe at vende i mit hoved, da jeg takkede ja til det. Om jeg var klar til ikke kun at være ”Håndbold-Silje”, men også ”Bachelor-Silje”. Jeg var også i tvivl, om jeg var klar til det, for jeg kan godt lide bare at være ”Håndbold-Silje”. Det er jeg glad for, og det har fungeret fint.

Annonce

- Men jeg tror også, at jeg var meget bevist om, at det er en periode, hvor det fylder meget, og så lægger det sig nok også lidt igen på et tidspunkt.

Du kan høre hele afsnittet af ”Af Banen” med Silje herunder.

Annonce

Sponsoreret indhold