Ida-Marie Dahl vender hjem til Danmark: Nu forklarer hun årsagen

LÆS OGSÅ: Taler ud om depression: – Jeg kunne ikke mere
Onsdag morgen blev det officielt, at Ida-Marie Dahl skifter rumænske CD Gloria Bistrita ud med danske Sønderjyske fra den kommende sæson.
Og selv om det har været en fed og lærerig oplevelse at prøve sig af i udlandet, så længes hun at komme hjem til en kultur, hun passer bedre ind i. Det fortæller hun til TV 2 Sport.
– Det har været ekstremt fedt og en kæmpe oplevelse, men jeg passer ikke ind som person på samme måde hernede, som jeg føler, jeg gør hjemme i Danmark, fortæller hun.
Derudover giver hun også afsavn til venner og familie skylden for returen til Danmark, som i første omgang består af en toårig kontrakt med Sønderjyske.
Ida-Marie Dahl kan indtil videre prale af at have syv landskampe på cv'et.
Hun håber på, at skiftet hjem kan være med at få hende en smule tættere på flere kampe i rødt og hvidt.