Sport2 timer siden

Forlod Danmark sidste år: Nu har Sverrir Ingi Ingason solgt huset med stort tab

Sverrir Ingi Ingason er ikke længere ejer af et hus i Herning, men han måtte give flere afslag og acceptere et stort tab på huset
Sverrir Ingi Ingason spillede kun en enkelt sæson i FC Midtjylland.
Sverrir Ingi Ingason spillede kun en enkelt sæson i FC Midtjylland.
 Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

LÆS OGSÅ: Tidligere FCK-profil har endelig solgt Frederiksberg-lejligheden

Så lykkedes det langt om længe.

Mere end et år efter, at Sverrir Ingi Ingason forlod FC Midtjylland og Superligaen, har forsvarsspilleren nu kappet det sidste bånd til Danmark.

Den islandske fodboldspiller har nemlig fået solgt sit hus i Herning.

Det fremgår af tinglysningen.

Den 32-årige landsholdsspiller og hans jævnaldrende hustru måtte dog i den grad gå på kompromis med prisen.

De endte nemlig med blot at få 4.950.000 kroner for den 225 kvadratmeter store villa på syv værelser.

Det var markant mindre, end de havde håbet på - og også mindre, end de selv købte huset for i november 2023, mens Sverrir Ingi Ingason spillede for FC Midtjylland.

Dengang smed de 5,7 millioner kroner for den midtjyske bolig, som et par år forinden var blevet renoveret og moderniseret.

Sverrir Ingi Ingason var med til at vinde guld med FC Midtjylland, inden han vendte tilbage til Grækenland.
Sverrir Ingi Ingason var med til at vinde guld med FC Midtjylland, inden han vendte tilbage til Grækenland.
 Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Tabet er dog formentlig noget, han godt kan leve med. Ifølge Tipsbladet gav Superliga-mandskabet ham en årsløn på mellem otte og ni millioner kroner og blev en af klubbens bedst betalte spillere, da de købte ham i sommeren 2023 fra græske PAOK.

Efter en enkelt sæson, hvor han var med til at vinde det danske mesterskab, forlod han igen Superligaen og vendte tilbage til Grækenland, hvor Panathinaikos lokkede med en kontrakt - og ifølge græske medier en årsløn på 9,4 millioner kroner.

- Jeg har fået en mulighed for at vende tilbage til Grækenland, og det er noget, vi ønsker at forfølge som familie, og jeg er spændt på de nye udfordringer, der venter i Panathinaikos FC, sagde han dengang til FC Midtjyllands hjemmeside.

Nedslag på nedslag

Umiddelbart efter klubskiftet satte parret hjemmet til salg med håbet om en lille gevinst. Her ville de nemlig have 5.795.000 kroner, men det var der ingen købere til.

I april i år tog de konsekvensen af det og skar 300.000 kroner af prisen, men det ville hellere ingen betale.

Derfor formåede den nye køber at få barberet yderligere mere end en halv million kroner af prisen, inden han skrev under på skødet.

Han overtager huset 15. oktober.

Sponsoreret indhold