FCK møder verdens hotteste Haaland – Men hvem er han?

Er det en fugl? Er det et fly? Nej, det er Erling Braut Haaland.
Nordmanden er fløjet direkte ind på alle fodboldfans nethinde. For fans af Manchester City er det en drøm.
Men for langt de fleste - et decideret mareridt.
Han scorer efter behag, og han smadrer al modstand.
Vi har ikke været vidne til noget lignende, og allerede nu er man overbevist om, at han ender i samme kategori som Cristiano Ronaldo og Lionel Messi.
Hattrick-helten
Mange var spændte på, om han nu også kunne dominere verdens bedste liga, Premier League. Men Haaland har i den grad lukket munden på samtlige kritikere.
På blot 8 kampe har den 22-årige målmaskine scoret vanvittige 14 mål. Heraf tre gange hattrick.
Men hvem er denne norske knægt, flere mistænker for at være en robot?
Hans navn er Erling Braut Haaland, og han er nordmand og repræsenterer det norske landshold.
Men han kunne være endt som engelsk landsholdsspiller.
For Haaland blev født i den engelske by Leeds i år 2000, hvor hans far, Alf-Inge Haaland, spillede professionel fodbold, inden han kom til Manchester City.
Farens karriere endte i grove træk midt i en kamp mod Citys rivaler fra Manchester United, da en hævngerrig Roy Keane savede ham midt over.
I den netop overståede weekend var Eling Haaland med til at tilintetgøre netop Manchester United.
Manchester City vandt kampen 6-3, og her stod den norske spidsangriber for hele tre af scoringerne.
Så man må sige, at Haaland fik hævnet sig for sin far, der selvfølgelig igennem opvæksten fik sørget for, at Erling Haaland blev Manchester City-fan.
Gud var god ved ham
Erling Haaland er intet mindre end et fysisk pragteksemplar.
Nordmanden rager med sine 195 centimeter godt op i landskabet. Men modsat andre kolleger med den højde, er hans hurtighed exceptionel.
Han stod i den grad forrest, da gud skulle uddele gener.
Og det kunne ses allerede i en meget tidlig alder.
For det er ikke kun på fodboldbanen, at Haaland er rekordindehaver.
Som femårig satte han nemlig verdensrekord. Og det inden for atletikkens verden.
Han er stadig indehaver af verdensrekorden for at være den femårige, der er hoppet længst stående.
1 meter og 63 centimeter lyder rekorden.
Han kunne snildt have valgt en anden sport end fodbold.
Haaland gjorde sig faktisk både i håndbold, atletik og ski, inden han til sidst valgte fodbold.
Ifølge ham selv ville den norske håndboldlandstræner sågar have ham til at forsætte med håndbolden.
Det gode liv
En, der er særdeles glad for Haalands valg af fodbold, er hans pengepung.
For der er bare flere millioner i spil, når det omhandler fodbold.
Og millioner har han masser af.
Siden sit skifte til Manchester City, tikker pengene ind i voldsom hast.
Angiveligt skulle hans årsløn lyde på svimlende 178 millioner kroner.
Så vi andre kan være lidt mere med, får du her hans timeløn, der lyder på 20.300 kroner.
Og den vilde løn er vel at mærke helt uden sponsorindtægter. De indtægter kan være endnu vildere end årslønnen, han får fra klubben.
Vilde vaner
Han lever i det hele taget det vilde liv med luksus og lækre biler.
Og selv om han umiddelbart ikke har nogen kæreste, går han ikke alene i seng.
Han går nemlig i seng med flere af sine kærester på samme tid!
Dog er der ikke snak om kvinder. Men fodbolde.
For når man scorer tre mål i samme kamp, får man kampbolden. Dem har han masser af, og det er dem, der gør ham selskab i sengen.
– De ligger i sengen, og jeg sover med dem. Jeg kigger på dem hver dag. Det bedste, jeg ved, er at score mål. De er mine kærester, fortæller han til Dagbladet.
Hvis han fortsætter i samme fart med antallet af hattrick, kan det godt være, at stjernen skal ud og finde sig en ny seng.
Udover sit lidt specielle soveritual, har han også givet prøver på et talent udenfor den sportslige verden.
Han har været medlem af en rapgruppe.
Sammen de norske landsholdskolleger Erik Botheim og Erik Tobias Sandberg udgjorde de tre gruppen “Flow Kingz”.
Det blev dog ikke den helt store succes, og gruppens eneste udgivelse “Kygo jo”, har nok mest af alt fået små 10 millioner afspilninger på YouTube, fordi Erling Haaland er med.
Skal FCK frygte ham?
Når den danske hovedstadsklub i aften besøger Etihad Stadium og Manchester City, er Haaland utvivlsomt en stor del af danskernes forberedelse.
Men det er faktisk slet ikke sikkert, at de danske mestre skal forsøge at stoppe den norske målmaskine.
Flere medier spekulerer i dag i, om Haaland overhovedet kommer i spil.
Det nævnes, at Haaland vil have godt af en pause.
Og den pause kan muligvis komme i aften, når FCK kommer på besøg.
Manchester City er et fodboldhold spækket af stjerner. og selv uden Haaland vil de være store favoritter til aftenens opgør.
Om Haaland kommer på banen, finder vi først ud af, når kampen spilles i aften klokken 21:00.