For få dage siden sagde han ja til sit livs kærlighed: Nu er Diogo Jota død

Fodboldfans i hele verden har torsdagen modtaget choknyheden om, at den portugisiske Liverpool-spiller Diogo Jota er omkommet i en trafikulykke.
Jota blev blot 28 år, men nåede i sit korte liv at udmærke sig i stor grad på fodboldbanen, hvilket hans mange titler bevidner.
Hans største bedrift i livet skete dog formentlig for få dage siden, da han lod sig blive viet med sin ungdomskæreste Rute Cardoso.
Ifølge Liverpoolmediet Echo fandt det portugisiske par sammen i 2012 og har siden fået tre børn.
I 2022 gik Diogo Jota så endelig på knæ og friede til Rute Cardoso, men det var altså først i forrige weekenden, at parret sagde ”ja” til hinanden.
På deres Instagram-konti delte parret billeder fra den smukke kirke, hvor den store familie poserer sammen.
- Ja, for evigt, skrev det lykkelige par uvidende om den tragedie, der skulle ramme dem mindre end to uger senere.
Torsdag er familiedrømmen endt brat, da Diogo Jota er død i en trafikulykke i Spanien.
Ifølge lokale medier fandt ulykken sted tidligt i morges på en motorvej nær Palacios de Sanabria i Spanien.
Jota skulle have været passager i bilen sammen med sin bror, André, 26, da køretøjet af endnu ukendte årsager kørte af vejen.
Herefter brød den i brand, og ifølge vidner var flammerne så kraftige, at de spredte sig til den omkringliggende vegetation.
Også lillebroren har mistet livet.