Efter opsigtsvækkende billede: Frida Karlsson reagerer på kæresterygter

Det er vist de færreste, der ligger og putter på deres venners halvbare overkroppe, men ikke desto mindre er der altså ikke noget romantik i luften mellem Frida Karlsson og skuespilleren Pelle Holmström.
Det slår den svenske langrendsstjerne nu fast i et nyt interview med Expressen.
Frida Karlsson har ellers i månedsvis været kædet romantisk sammen med skuespilleren, fordi han i sommer delte en række opsigtsvækkende billeder.
Her delte han nemlig et opslag propfyldt med billeder af langrendsstjernen.
På et af billederne ligger han og hun i en båd sammen med hendes hoved på hans bryst.

På et andet billede står de to tæt og smiler glade og fornøjede til kameraet, ligesom Frida Karlsson sendte en hjerteemoji i kommentarfeltet.
Ikke desto mindre er langrendsstjernen og Pelle Holmström altså blot venner, slår hun godt og grundigt fast.

- Nej!, siger hun i hvert fald grinende til Expressen, da hun bliver spurgt ind til, om de dater.
- Det føles som om, at dette spørgsmål dukker op, hver gang jeg er på et billede med en fyr. Men nej, desværre, lyder det videre.
Frida Karlsson indrømmer, at hun godt kan forstå, at billederne har været anledning til spekulationer, men hun slår over for det svenske medie fast, at der altså blot er tale om et venskab.
Hun og Pelle Holmström har da også kendt hinanden i mange år, da de er vokset op i samme område.
Se hele skuespillerens opslag med billeder herunder: